دکتر نسرین شهبازیان
بوی بد واژن از چیست و نحوه درمان آن

یکی از رایج‌ترین نگرانی‌های زنانه که کمتر در مورد آن صحبت می‌شود، بوی بد واژن است. همه ما از اعتراف به این اتفاق خجالت می‌کشیم، اما حقیقت این است که این موضوع کاملا طبیعی است. در واقع، 80 درصد از زنان حداقل هر 2 تا 3 هفته یک بار آن را تجربه می‌کنند. اما معمول‌بودن این اتفاق، از اذیت‌کننده‌بودن آن، چیزی کم نمی‌کند. به همین دلیل شناخت علت بوی بد واژن و درمان آن اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

در ابتدا باید بدانید که همه واژن‌ها، حتی اگر در سلامت کامل باشند، بوی خاصی دارند. این بو تحت‌ تاثیر عوامل مختلفی ممکن است تغییر کند که این عوامل می‌توانند شامل رابطه جنسی، بارداری و حتی قاعدگی باشد. با این‌که این موضوع کاملا طبیعی است، ولی اگر بوی بد همراه با ترشح باشد نیاز به پیگیری دارد. به‌علاوه بوی بد به تنهایی هم به اندازه‌ای آزاردهنده هست که با شناخت عوامل ایجادکننده آن، خانم‌های مبتلا، به‌دنبال راهی برای درمان بوی بد واژن باشند.

بوی بد واژن نشانه چه بیماری است

همان‌طور که در ادامه خواهید دید، عمدتا بوی بد واژن خود به خود از بین رفته و نشانه‌ی بیمارین جدی نخواهد بود، اما همیشه هم همه‌چیز به این سادگی نیست و ممکن است بوی بد واژن علت پیچیده‌تری داشته باشد. البته این علل نادر هستند ولی دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. در کنار بیماری‌های جدی‌تری مانند سرطان که یکی از علائم آن می‌تواند بوی بد واژن باشد، یکی از بیماری‌های نسبتا نادر، فیستول رکتوواژینال است.

این بیماری در واقع یک شکاف غیر طبیعی نادر بین واژن و راست روده است که به مدفوع اجازه می‌دهد، به داخل واژن نشت کند و همین موضوع منجر به بوی بد واژن می‌شود.

بوی بد واژن نشانه چه بیماری است

بوی بد واژن بدون ترشح نشانه چیست

وقتی بوی بد واژن بدون ترشح است، عمدتا به این معناست که مسئله زیاد پیچیده نیست. در واقع علت بوی بد واژن بدون وجود ترشح می‌تواند ناشی از چند عامل باشد که شامل تعریق بیش‌ازحد در ناحیه تناسلی و کشاله‌ی ران و سبک زندگی است. البته این موارد را در ادامه با دقت بیشتری بررسی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید گاهی ترشحات واژن ممکن است از نشانه های دوران یائسگی باشد.

بوی بد واژن و سرطان

بوی بد واژن گاهی اوقات می‌تواند جزء علائم سرطان دهانه رحم یا واژن باشد البته به شرطی که با عوامل دیگر همراهی کند. سایر علائم سرطان دهانه رحم یا واژن، ترشحات شدید واژن است که می‌توانند بوی قوی داشته باشند. به‌طور کل بهتر است اگر بوی بد واژن همراه با علائمی دیگر مانند ترشح، درد یا خارش بود، هرچه سریع‌تر به پزشک خود مراجعه کنید.

بوی بد واژن در بارداری نشانه چیست؟

بارداری می‌تواند یک علت بوی بد واژن باشد. در بارداری، هورمون‌ها دچار تغییراتی می‌شوند که منجر به افزایش ترشحات واژن شده، در نتیجه زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای تغییر بوی واژن هستند.

علت بوی بد واژن چیست؟

چند علت بوی بد واژن را در قسمت‌های قبل مشاهده کردید؛ ولی بوی بد واژن می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد. اطلاع از دلایل بروز این بیماری، از آن‌جایی اهمیت پیدا می‌کند که منجر به درمان بوی بد واژن خواهد شد.

پیش‌از هر چیز، باید بدانید که بوی واژن می‌تواند در طی چرخه قاعدگی تغییر کند. با‌این‌حال روال عادی زندگی عمدتا منجر به بوی بد واژن نمی‌شود و این موضوع علت‌های دیگری دارد. در واقع بهتر است نسبت به هرگونه تغییر در بو و همچنین تغییر در ترشحات خود یا در صورت بروز تحریک، سوزش یا خارش کمی حساس باشید. برخی از دلایل بوی بد واژن ممکن است شامل موارد زیر باشند:

واژینوز باکتریایی

این عفونت، که یکی از شایع‌ترین علل بوی بد واژن به‌ویژه در سنین 15 تا 44 ساله است، در اثر تغییر باکتری‌های سالم به ناسالم در واژن ایجاد می‌شود. در واقع بافت واژن به‌گونه‌ای است که در درون خود باکتری‌هایی دارد که برای سلامت این ناحیه موثر هستند. علائم ابتلا به این عفونت ممکن است شامل بوی قوی ماهی و ترشح رقیق و خاکستری باشد.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی است که می‌تواند علت بوی بد واژن شود. سایر بیماری‌های مقاربتی، مانند سوزاک و کلامیدیا، معمولا با بوی شدید همراه نیستند، اما ممکن است تاثیرگذار باشند.

تامپون فراموش شده یا گیر کرده

شاید این دلیل از نظر شما عجیب به‌نظر برسد، ولی اگر فراموش کنید تامپون را بیرون بیاورید یا در داخل شما گیر کرده باشد، منجر به بوی بد واژن می‌شود. البته منظور از فراموش‌کردن تامپون، این نیست که تامپون به یک‌باره غیب می‌شود، بلکه در قسمت بالایی واژن شما فشرده می‌شود، به‌طوری‌که نتوانید آن را خارج کنید. در این مواقع بهتر است از پزشکتان برای بیرون‌آوردن آن کمک بگیرید.

دوش واژن

دوش واژنی به روشی گفته می‌شود که در آن داخل واژن با ترکیب آب و مایعات دیگری نظیر سرکه، جوش شیرین یا ید شسته می‌شود. عمدتا متخصصان، این روش را پیشنهاد نمی‌کنند؛ چراکه در این روش، باکتری‌های مفید واژن از بین خواهند رفت که همین موضوع احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را افزایش داده و حتی در برخی موارد ممکن است منجر به اختلال در بارداری شود. البته این تمام عارضه‌هایی نیست که دوش واژنی مقصر آن است و مواردی مانند ابتلا به عفونت‌های باکتریایی، عفونت رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها نیز از عارضه‌های آن است.

گذشته از این عوارض، احتمالا ارتباط بین دوش واژنی و بوی بد واژن را متوجه شده‌اید، در واقع دوش واژنی منجر به ایجاد عفونت شده که همین موضوع یک علت بوی بد واژن است. همیشه علت بوی بد واژن ابتلا به یک بیماری نیست، بلکه شاید موضوع بسیار ساده‌تر و قابل‌حل‌تر باشد.

علت بوی بد واژن در پریودی

واژن، میزبان باکتری‌های مختلف است. پزشکان دلیل علت بوی بد واژن در دوران قاعدگی را این‌طور توصیف می‌کنند که وقتی انگشت خود را می‌برید، بلافاصله خون را پاک می‌کنید و خون تازه است، اما خون پریود برای مدت طولانی‌تری در واژن می‌ماند. در معرض باکتری‌های واژن قرار می‌گیرد و از این‌جاست که شما این بوی بد را استشمام می‌کنید.

به‌علاوه ممکن است متوجه شوید که خون پریود شما گاهی بوی متفاوتی می‌دهد. مقدار باکتری در واژن شما در نوسان است که می‌تواند بو را تغییر دهد.

همچنین یکی دیگر از مقصران اصلی بوی بد واژن در این دوران، پدها هستند. پدها بیشتر از تامپون‌ها بو را جمع می‌کنند، بنابراین اگر نگران بوی واژن هستید، تامپون انتخاب بهتری است. رعایت بهداشت در این دوران اهمیت زیادی دارد، پد و تامپون را به‌طور مرتب عوض و خود را نیز به طور مرتب تمیز کنید.

علت بوی بد واژن بعد پریود

دلایل متعددی می‌تواند پشت بوی بد واژن بعد از پریود باشند. مهم‌ترین علت بوی بد واژن بعد از پریود، خون باقی‌مانده در واژن است. یعنی همان دلیلی که در دوران قاعدگی هم باعث بوی نامطبوع می‌شود. اگر در این زمان، بویی شبیه به آهن استشمام کردید به خاطر وجود آهن در خون شما است. به‌علاوه برخی از باکتری‌های متفاوت‌تر از حد معمول این ناحیه نیز ممکن است پس‌از پریود در واژن شما رشد یا تکثیر شده و باعث تغییر در بوی واژن شوند.

یکی دیگر از مقصران شگفت‌انگیز گذاشتن تامپون برای مدت طولانی یا پس‌از اتمام قاعدگی است. اجازه دهید ابتدا یک تذکر دوستانه در مورد تامپون به شما کنیم و آن این است که حداکثر هر چهار تا هشت ساعت یک بار تامپون خود را عوض کنید. خون و ترشحاتی که روی تامپون جمع می‌شود، می‌تواند منجر به استشمام بوی پوسیدگی شود زیرا به باکتری اجازه می‌دهد رشد کند.

راه های برطرف کردن بوی بد واژن

در ادامه به برخی از دلایل ساده بوی بد واژن اشاره می‌کنیم که با تغییر سبک زندگی خود می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید.

1. عدم رعایت بهداشت

عدم استحمام منظم، می‌تواند منجر به التهاب ناحیه واژن شود، که همین امر یک علت بوی بد واژن است.

2. عرق کردن

پوست در ناحیه کشاله ران مستعد تعریق است که این موضوع ممکن است باعث استشمام بوی بد واژن شود.

3. رژیم غذایی

احتمالا شما هم می‌دانید که آن‌چه می‌خورید و می‌نوشید بر بوی ادرار تأثیر می‌گذارد، چیزی که نمی‌دانید این است که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم غذایی می‌تواند بر بوی واژن هم تأثیر بگذارد. اگر واژن شما بوی خوبی نمی‌دهد، شاید بهتر است در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید. مثلا، غذاها با بوی قوی مانند سیر می‌‌توانند علت بوی بد واژن باشند. بهبود سبک زندگی به‌راحتی می‌تواند سبب درمان بوی بد واژن شود.

برای جلوگیری از بوی بد واژن چه کارهایی می‌ توان انجام داد؟

شما می‌توانید عادات سالمی را برای تمیز نگه‌داشتن این ناحیه و محافظت از واژن خود در برابر عفونت ایجاد کنید که همین موضوع می‌تواند منجر به درمان بوی بد واژن شود. پس اگر برایتان سوال است که بوی بد واژن چجوری از بین ببریم ادامه مطلب را از دست ندهید. قبل از پرداختن به ادامه مطلب اگر احساس میکنید دچار عفونت هستید حتما برای درمان عفونت زنان اقدام کنید.

  • بهداشت را خوب رعایت کنید: به‌طور منظم دوش بگیرید و فقط از صابون ملایم و بدون عطر و آب گرم برای تمیزکردن این ناحیه استفاده کنید. مدت کوتاهی پس‌از ورزش، حمام کنید و لباس تمیز بپوشید، تا مدت زیادی با لباس‌های گرم و عرق کرده یا مایو مرطوب نمانید. محیط‌های گرم و مرطوب مکان‌های ایده‌آلی برای رشد باکتری‌های مضر هستند.
  • دوش واژنی را فراموش کنید! دوش واژنی می‌تواند سطح pH واژن را بهم بزند و شما را در برابر عفونت آسیب‌پذیر کند. لباس‌های سبک و قابل تنفس بپوشید. از پوشیدن لباس‌هایی که روی ناحیه واژن شما خیلی تنگ هستند، مانند بند انگشتی خودداری کنید. در عوض، لباس زیر نخی بپوشید که گرما و رطوبت را در خود نگه نمی‌دارد.
  • نوشیدن مقدار زیادی آب: در صورت کم آبی، واژن شما ممکن است بوی آمونیاک قوی دهد. بدون آب کافی، مواد زائد موجود در ادرار شما می‌توانند به خصوص غلیظ و بدبو شوند. آب می‌تواند به هیدراتاسیون و ازبین‌بردن بو کمک کند.
  • در طول رابطه جنسی از واژن خود محافظت کنید: از کاندوم استفاده کنید تا خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی و سایر عفونت‌ها را کاهش دهید، چراکه ابتلا به این عفونت‌ها می‌تواند سطح pH واژن شما را مختل کند.

برای جلوگیری از بوی بد واژن چه کارهایی می‌ توان انجام داد؟   

بوی بد واژن را چگونه درمان کنیم

بوی غیر طبیعی واژن بدون درمان، حداقل در یک سوم مواقع از بین می‌رود. اگر بو به خودی خود بهبود نیابد، پزشک آنتی بیوتیک برای درمان بیماری زمینه‌ا‌ی و خلاص‌شدن از شر بوی واژن تجویز می‌کند. این آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان به‌صورت قرص یا کرم مصرف کرد. آنتی بیوتیک‌هایی که معمولا برای ازبین‌بردن عفونت‌هایی که باعث بوی نامطبوع واژن شده تجویز می‌شوند، عبارتند از:

  • کلیندامایسین
  • مترونیدازول
  • تینیدازول

ولی به یاد داشته باشید برای درمان بوی بد واژن ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید تا او تشخیص دهد چه راه درمانی مناسب شما است.

چه غذاهایی باعث بوی بد واژن میشود؟

همان‌طور که برخی غذاها می توانند بوی نفس شما را تغییر دهند، ممکن است بوی واژن شما را نیز تغییر دهند. برخی از متخصصان معتقدند که پیاز، همراه با سیر، مارچوبه، کاری و گوشت قرمز غذاهایی هستند که می‌تواند علت بوی بد واژن باشند.

اگرچه شواهد قوی وجود ندارد، اما اعتقاد بر این است که مواد موجود در این غذاها بر ترشحات واژن و همچنین بوی عرق و ادرار شما تأثیر می‌گذارند، بنابراین بوی جدید می‌تواند کاملا محسوس باشد. زمانی‌که بدن شما به‌طور کامل آن‌چه را متابولیزه کند که خورده‌اید، این بو از بین خواهد رفت. درحالی‌که هیچ تحقیق محکمی وجود ندارد، شواهد حکایتی نشان می‌دهد که خوردن آناناس می‌تواند بوی واژن را شیرین‌تر کند.

آیا بوی بد واژن طبیعی است؟

اگر تصور می‌کنید واژن باید بوی میوه یا گل دهد، سخت در اشتباهید! در واقع، یک واژن کاملا سالم به دلیل تغییرات طبیعی در فلور واژن (معروف به ترکیب مخمر و باکتری در واژن) که در اثر هر چیزی از تغییر در رژیم غذایی یا سطح تعریق گرفته تا تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود، می‌تواند بوی ترش، تلخ یا فلزی داشته باشد. اما اگر این علائم باقی بماند یا بویی که استشمام می‌کنید با بوی طبیعی واژنتان متفاوت است، اینجاست که احتمالا نیاز به پیگیری این موضوع دارید. اگر متوجه بوی ماهی، پوسیدگی یا فاسد از بین پاهای خود شدید، باید توسط پزشک معاینه شوید چراکه این بوها نشانه عفونت هستند.

سوالات متداول

در ادامه به پاسخ سوالات متداول پیرامون این مطلب خواهیم پرداخت.

بوی بد واژن یعنی چه؟

برای شناخت بوی بد واژن ابتدا باید بدانید بوی طبیعی بدنتان چیست، سپس هرگونه تغییری در این بو را مورد بررسی قرار دهید.

آیا درمان بوی بد واژن کار پیچیده‌ای است؟

عمدتا خیر. در بیشتر مواقع این موضوع خود به خود از بین می‌رود، در برخی موارد نیاز به درمان دارویی وجود دارد ولی گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ی ابتلا به برخی از بیماری‌ها باشد.

بوی بد واژن نشانه چه بیماری است؟

بوی بد واژن ممکن است نشانه‌ بیماری‌هایی مانند فیستول رکتوواژینال یا در موارد جدی‌تر انواع سرطان رحم و واژن باشد.

منبع: healthline

2 دیدگاه در “بوی بد واژن از چیست و نحوه درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *