دکتر نسرین شهبازیان
خونریزی طولانی مدت رحم

خونریزی طولانی­­ مدت رحم که در اصطلاح پزشکی منوراژی نامیده می ­شود، به دوره­ های قاعدگی غیر طبیعی سنگین یا طولانی اشاره دارد. زنانی که این وضعیت را تجربه می­ کنند، ممکن است قاعدگی­ هایی داشته باشند که بیشتر از مدت معمول طول می ­کشد یا شامل ازدست‌دادن بیش‌ازحد خون می شود. این خونریزی ممکن است به اندازه­ای شدید باشد که در فعالیت ­های روزانه اختلال ایجاد کند و منجر به پریشانی جسمی و روحی شود. بسیاری از زنان دارای این نوع خونریزی غیرطبیعی رحمی هستند. این اختلال می ­تواند به بیماری­ هایی از جمله مشکلات رحم، مشکلات هورمونی یا سایر شرایط پزشکی مرتبط باشد. درحالی­که خونریزی شدید می ­تواند گاهی اوقات شرکت در زندگی عادی روزانه را سخت کند، درمان­ هایی وجود دارند که به شما کمک می­ کنند.

خونریزی طولانی مدت رحم

میزان خونریزی طبیعی رحم

خونریزی طبیعی قاعدگی می ­تواند در بین افراد متفاوت باشد، اما به‌طور متوسط، یک دوره قاعدگی معمولی حدود 4 تا 7 روز طول می ­کشد. میزان ازدست‌دادن خون در این مدت حدود 30 تا 40 میلی لیتر تخمین زده می­ شود، اگرچه می­ تواند بین 20 تا 60 میلی لیتر باشد. توجه به این نکته مهم است که تغییرات فردی رایج است و عواملی مانند سن، سلامت کلی و روش‌های پیشگیری از بارداری می‌توانند بر طول مدت و شدت خونریزی قاعدگی تأثیر بگذارند. برخی از زنان ممکن است دوره ­های کوتاه­ تر یا طولانی ­تری را تجربه کنند و میزان از دست دادن خون نیز می ­تواند متفاوت باشد.

منوراژی چیست؟

منوراژی یک وضعیت پزشکی است که با خونریزی غیر طبیعی شدید یا طولانی­ مدت قاعدگی مشخص می­ شود. زنان مبتلا به منوراژی اغلب دوره‌های قاعدگی را به نحوی تجربه می‌کنند که بیش‌از مدت معمول (4 تا 7 روز) طول می‌کشد و با خونریزی بسیار شدیدتر از آنچه طبیعی در نظر گرفته می‌شود، همراه است. این از دست‌دادن بیش‌ازحد خون می­ تواند منجر به چالش­ های مختلفی شود؛ از جمله تعویض مکرر تامپون یا پد، نیاز به محافظت مضاعف، عبور لخته­ های خون و در موارد شدید، کم ­خونی که منجر به خستگی یا تنگی نفس می ­شود.

علائم تشخیص منوراژی

منوراژی یا خونریزی شدید قاعدگی از طریق طیف وسیعی از علائم ظاهر می­ شود و می ­تواند به‌طور قابل ­توجهی بر رفاه زنان تاثیر بگذارد. شناخت این علائم برای جست‌وجوی به موقع مراقبت­ های پزشکی بسیار مهم است. در اینجا برخی از علائم اصلی منوراژی آورده شده است.

طولانی‌شدن دوره­های قاعدگی

منوراژی اغلب با دوره ­های قاعدگی­ ای که بیشتر از مدت معمول هفت روز هستند، ظاهر می­ شود. این خونریزی طولانی­ مدت می ­تواند فعالیت ­های روزانه را مختل کند و منجربه احساس خستگی شوند.

جریان قاعدگی شدید

یکی از علائم بارز منوراژی، جریان قاعدگی بیش‌ازحد سنگین است. زنان مبتلا به این عارضه ممکن است به دلیل حجم خون زیاد نیاز به تعویض تامپون یا پدهای بیشتر از حد معمول داشته باشند.

دفع لخته های خون

لخته­ های خون قاعدگی ممکن است در دوره ­های منوراژی وجود داشته باشند. عبور لخته­ های خون می­ تواند به شدت کلی خونریزی کمک کند.

خونریزی طولانی مدت رحم

دلایل خونریزی طولانی رحم (منوراژی)

خونریزی طولانی­ مدت رحم یا منوراژی می ­تواند دلایل مختلفی داشته باشد. توجه به این نکته مهم است که هر خونریزی غیر معمول یا مداوم باید توسط یک متخصص برای تشخیص دقیق ارزیابی شود. در اینجا برخی از علل شایع خونریزی طولانی ­مدت رحم آورده شده است.

عدم تعادل هورمونی

نوسانات در سطوح هورمونی، به ویژه استروژن و پروژسترون، می­ تواند چرخه طبیعی قاعدگی را مختل کند. عدم تعادل در این هورمون‌ها ممکن است منجر به ریزش نامنظم پوشش داخلی رحم شود که منجر به خونریزی طولانی­ مدت رحم یا شدید می ­شود.

فیبروم رحم

رشد بافت­ های غیر سرطانی در دیواره‌های عضلانی رحم که فیبروم نامیده می‌شوند، می‌تواند منجر به خونریزی طولانی‌ مدت رحم و شدید قاعدگی شود. فیبروم ­ها می ­توانند از نظر اندازه و مکان در داخل رحم متفاوت باشند.

پولیپ رحم

رشد بافت ­های کوچک و خوش‌خیم در پوشش داخلی رحم که پولیپ نامیده می­ شوند، می­تواند باعث خونریزی نامنظم شود. پولیپ رحمی ممکن است منجر به دوره­های طولانی­ مدت یا خونریزی شدید بین چرخه­ های قاعدگی شود.

آدنومیوز

این وضعیت اشاره به رشد بافت پوشش‌دهنده رحم (اندومتر) به سمت دیواره ­های عضلانی رحم دارد. آدنومیوز می ­تواند منجر به بزرگ‌شدن رحم، گرفتگی شدید قاعدگی و خونریزی طولانی ­مدت رحم شود.

عفونت­ ها

عفونت‌هایی که بر اندام‌های تناسلی تاثیر می‌گذارند، مانند بیماری التهابی لگن (PID)، می‌توانند چرخه طبیعی قاعدگی را مختل کنند و باعث خونریزی غیر طبیعی شوند.

اختلالات تیروئید

اختلال در تنظیم هورمون­ های تیروئید، به ویژه کم‌کاری تیروئید، می ­تواند بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد و منجر به الگوهای خونریزی غیر طبیعی شود.

IUD (دستگاه داخل رحمی)

درحالی­که غیر معمول است، برخی از زنان ممکن است افزایش جریان قاعدگی یا خونریزی طولانی ­مدت را به عنوان یک عارضه جانبی انواع خاصی از دستگاه های داخل رحمی تجربه کنند.

بیماری­های ژنتیکی خون

شرایطی مانند بیماری فون ویلبراند یا سایر اختلالات خونی می ­توانند با روند طبیعی لخته­ شدن خون تداخل داشته باشند و به خونریزی رحمی طولانی­ مدت کمک کند.

سرطان رحم

در موارد نادر، سرطان رحم یا دهانه رحم ممکن است با خونریزی طولانی­ مدت رحم به عنوان یک علامت ظاهر شود. تشخیص به موقع برای درمان بسیار مهم است.

روش درمان خونریزی طولانی ­مدت رحم

درمان خونریزی طولانی­ مدت رحم یا منوراژی بر اساس علت زمینه­ ای و ملاحظات سلامت فردی، برای هر شخص متفاوت است. درمان­های هورمونی، مانند قرص­های ضد بارداری یا دستگاه­های هورمونی داخل رحمی، به تنظیم چرخه­ های قاعدگی و کاهش خونریزی شدید کمک می­ کنند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می ­توانند درد را کاهش داده و خونریزی را کاهش دهند. برخی از داروها نیز برای تقویت لخته­ شدن خون و مدیریت موثر خونریزی بیش‌ازحد تجویز می­ شوند. در موارد تهاجمی ­تر، ممکن است روش­ هایی مانند کورتاژ برای برداشتن بافت پوششی اضافی رحم انجام شود. انتخاب روش درمانی برای این اختلال علت، سابقه پزشکی و ترجیحات فرد را در نظر می­ گیرد. جست‌وجوی به موقع مشاوره پزشکی، رویکردی مناسب برای مدیریت موثر و بهبود کیفیت زندگی را تضمین می­کند.

نتیجه­ گیری

خونریزی طولانی­ مدت رحم یا منوراژی می ­تواند به‌طور قابل توجهی بر سلامت جسمی و روحی زنان تاثیر بگذارد. علل شایع این وضعیت شامل عدم تعادل هورمونی، فیبروم رحم، پولیپ و غیره است. جست‌وجوی مراقبت­ های پزشکی فوری برای یک ارزیابی جامع ضروری است. بسته به شدت و علت زمینه‌ای، درمان‌ها از درمان‌های هورمونی، مانند داروهای ضد بارداری، تا روش­های تهاجمی‌تر مانند هیسترکتومی و کورتاژ، متغیر است. هدف برنامه­ های درمانی تنظیم چرخه­ های قاعدگی، مدیریت علائم و بهبود کیفیت کلی زندگی است. مداخله به موقع، تشخیص مناسب و راهبردهای مناسب برای مراقبت موثر و شخصی را تضمین می­کند.

سوالات متداول

مدت زمان خونریزی قاعدگی تا چند روز طبیعی در نظر گرفته می­شود؟

خونریزی قاعدگی طبیعی معمولا حدود 4 تا 7 روز طول می­کشد. اگر خونریزی فراتر از این بازه زمانی باشد، ممکن است طولانی­ مدت در نظر گرفته شود.

چه زمانی برای خونریزی طولانی ­مدت رحم باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر تغییرات ناگهانی در الگوهای قاعدگی را تجربه کردید یا خونریزی بیش‌از 7 روز طول کشید یا در فعالیت­ های روزانه اختلال ایجاد کرد، با یک متخصص مشورت کنید.

آیا درمان­های غیر جراحی برای منوراژی وجود دارد؟

بله، درمان‌های غیر جراحی شامل درمان‌های هورمونی (داروهای ضد بارداری، IUD)، داروها و روش‌هایی مانند فرسایش آندومتر برای درمان منوراژی وجود دارد.

منابع

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menorrhagia/symptoms-causes/syc-20352829
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17734-menorrhagia-heavy-menstrual-bleeding
https://familydoctor.org/condition/abnormal-uterine-bleeding/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *