دکتر نسرین شهبازیان
درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟

دوران بارداری، یکی از دوران‌های شیرین و پراسترس هر مادری است که انتظار به‌دنیا‌آمدن فرزند خود را می‌کشد. اما این دوره پر از انتظار و شادی می‌تواند به‌واسطه اتفاقاتی غیر قابل پیش‌بینی، دستخوش تغییراتی شود که این تجربه زیبا را مخدوش کند. یکی از این خطرات عفونت قارچی واژن در بارداری است. اثرات این عارضه، علاوه‌بر تحت تاثیر قراردادن کیفیت زندگی مادر باردار، نگرانی‌هایی را نیز برای او به همراه دارد.

دوران بارداری با وجود شیرینی انتظار برای به‌دنیاآمدن فرزند، دوران سختی است، که مادر متحمل تغییرات زیادی در بدن خود می‌شود. عمده این تغییرات برای مادر ناخوشایند بوده و قطعا او به‌دنبال ناراحتی و مشکل جدیدی نیست که هم جسمی و هم روحی او را آزار دهد. در واقع بروز بسیاری از مشکلات نظیر عفونت قارچی هم به لحاظ جسمی و هم روحی، مادر را آزار می‌دهد. اما اگر در انتظار فرزند خود هستید، مضطرب نباشید، چراکه ما در این مطلب به دنبال پاسخی مطمئن برای سوال مهم شما یعنی درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست هستیم.

منظور از عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟

در ابتدا می‌خواهیم توضیح دهیم که اساسا چرا پرداختن به عفونت قارچی واژن و پاسخ به سوال درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست، اهمیت دارد. طبق آمار ارائه‌شده در امریکا، از هر 4 زن، سه زن در طول زندگی خود به عفونت قارچی مبتلا شده‌اند. همین آمار نشان‌دهنده اهمیت این بیماری و درمان آن است. آن‌چه که ماجرا را پیچیده‌تر می‌کند، اضافه‌شدن فاکتور بارداری در زنان است، چراکه هم ریسک ابتلای جنین را بالا می‌برد و هم درمان عفونت قارچی را سخت‌تر می‌کند. اما این عفونت قارچی چه تعریفی دارد و درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟

منظور از عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟

باید بدانید که وجود اندکی قارچ در ناحیه واژن کاملا طبیعی است و اصولا واژن می‌تواند یک تعادل را میان سطح اسیدی خود و مخمرهای موجود برقرار کند. این تعادل از آن‌جایی مهم می‌شود که می‌تواند باکتری‌های مضر را از بین ببرد و ازبین‌رفتن تعادل سبب رشد بیش‌ازحد مخمر و درنتیجه ابتلای زن به عفونت قارچی واژن می‌شود. این عارضه منجر به ترشحات بیش‌ازحد و آزاردهنده خواهد شد.

چطور تشخیص دهیم مبتلا به عفونت قارچی شده‌ ایم؟

تا این‌جا دریافتیم که عفونت قارچی چیست و چطور رخ می‌دهد و اساسا چرا باید به آن پرداخته شود. ولی یکی از مهم‌ترین سوالاتی که با آن مواجه می‌شویم، علائم ابتلا به عفونت قارچی واژن است. درصورت داشتن چه علائمی باید به عفونت قارچی واژن شک کنیم؟ در ادامه می‌خواهیم این موضوع مهم را بررسی کنیم.

اولین چیزی که باید به یاد داشته باشید، این است که اگر در طول دوره بارداری به عفونت مخمری پیچیده دچار شوید که از قضا احتمال آن هم زیاد است؛ دوره درمان طولانی‌تر و علائم مزمن‌تری خواهد شد. این عفونت قارچی واژن در سه ماهه دوم و سوم بارداری احتمالا بیشتر بروز می‌کند. علائمی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم بسته به شدت و میزان عفونت متفاوت خواهد بود.

  • خارش واژن به‌ویژه در لبه‌های بیرونی
  • استشمام بوی مخمر از ترشحات
  • افزایش ترشحات واژن
  • ترشحات آبکی واژن
  • ترشحاتی به رنگ سفید، قهوه‌ای نزدیک به زرد یا سبز
  • ترشحات پنیری بی‌بو
  • احساس سوزش و درد هنگام ادرار و رابطه جنسی

چطور می‌ توان از ابتلا به عفونت قارچی واژن جلوگیری کرد؟

اولین چیزی که بعد از خواندن همه این مطالب به ذهن شما می‌رسد، احتمالا پرسش در مورد نحوه جلوگیری از این عارضه مرسوم ولی آزاردهنده است. این‌جاست که نقش اولویت پیشگیری نسبت‌ به درمان خود را نشان می‌دهد.

برای شروع بهتر است در مصرف نان و برنج کمی محتاطانه‌تر عمل کنید. در رژیم غذایی خود از قند کمتر و سبزیجات بیشتر استفاده کنید. در صورت امکان، استفاده از ماست حاوی باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس را در رژیم خود بگنجانید. مورد بعدی که باید رعایت کنید، عدم استفاده از لباس‌های تنگ است. خشک‌کردن ناحیه واژن را جدی بگیرید و هنگام استفاده از دستمال توالت، آن را از جلو به عقب استفاده کنید. به‌علاوه بعد از حمام، برای خشک‌شدن بهتر این ناحیه می‌توانید از سشوار با باد خنک استفاده کنید. از دوش واژینال، استفاده از دستمال‌ توالت‌های رنگی یا معطر و نواربهداشتی‌های معطر خودداری کنید. نشستن در وان آب گرم با این‌که لذت‌بخش است ولی میزان ابتلا به عفونت واژنی را افزایش می‌دهد.

تشخیص و درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟

خواندن این مقاله کرده‌اید، این‌جا وقت تشخیص و پاسخ به سوال مهم شما یعنی درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟ است. در ابتدا برای تشخیص، آن‌چه باید به آن توجه کنید این است که تشخیص نهایی بر عهده پزشک است.

پس در صورت بروز علائم، هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. به‌یاد داشته باشید هرچه سریعتر اقدام کنید، درمان راحت‌تر خواهد شد. پزشک برای تشخیص عفونت قارچی واژن چه می‌کند؟ روند تشخیصی اصلا دشوار و پیچیده نیست. پزشک با یک سواب، نمونه‌ای از ترشحات شما را برداشته تا برای آزمایش استفاده کند. با آزمایش روی نمونه اولیه وجود یا عدم وجود عفونت و همچنین نوع عفونت مشخص می‌شود.

تشخیص و درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟

پروسه درمانی هم پیچیده نیست و پزشک با کمک داروهای کرمی یا واژینالی که برای خانم باردار و جنین ضرری نداشته باشد درمان را شروع می‌کند. تجویز داروهای خوراکی عمدتا به دلیل اثرات نامطلوب روی جنین توصیه نمی‌شود. البته همه کرم‌ها و شیاف‌های واژینال هم مناسب نیستند و باید حتما پزشک در این مورد بررسی کامل را انجام دهد. یکی از اشتباهاتی که بسیاری از خانم‌های باردار در مواجه با این علائم انجام می‌دهند، استفاده از داروهای بدون نسخه و عدم مراجعه به پزشک است. شما در صورت دیدن هرگونه علامتی ابتدا باید پزشک خود را مطلع کنید چون اکثر مواقع با خوددرمانی نه‌تنها بهبودی حاصل نمی‌شود بلکه درمان عفونت در زنان را به تعویق خواهید انداخت.

نکاتی که نباید فراموش کنید

کرم‌ها یا شیاف‌هایی که پزشک برای درمان عفونت قارچی واژن در بارداری استفاده می‌کند، محتوی کلوتریمازول هستند، که برای درمان بسیار موثر است. بهتر است کرم یا شیاف را شب در حالت دراز‌کشیده استفاده کنید، تا از عدم نشت آن مطمئن باشید. مدت استفاده از کرم یا شیاف باید توسط پزشک تعیین شود، ولی عمدتا 7 روز پیاپی باید آن‌ها را استفاده کنید. به یاد داشته باشید دوره درمانی خود را حتی اگر علائم بهبود یافتند، ادامه داده و کامل کنید.

پس‌از آغاز استفاده از داروها ممکن است بلافاصله تغییر حس نکنید و خارش برای شما همچنان آزاردهنده باشد. استفاده از کمپرس آب سرد یا حتی خیس‌کردن این ناحیه، می‌تواند به بهبود خارش کمک کند. نکته آخر اینکه هرگونه تاثیر منفی دارو را سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول

در ادامه به پاسخ سوالات متداول و مهم خواهیم پرداخت:

بهترین درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟

استفاده از کرم یا شیاف واژینالی که محدودیتی برای بارداری نداشته باشد.

بارداری چطور می‌تواند شرایط درمان عفونت قارچی را پیچیده کند؟

بارداری هم به سبب عدم امکان استفاده از دارو و هم به‌ خاطر طولانی‌شدن روند درمان شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.

چرا درمان عفونت قارچی در دوران بارداری اهمیت دارد؟

این موضوع به سبب ایجاد مشکلاتی برای مادر باردار و همچنین ابتلای جنین نیاز به درمان فوری و جدی دارد.

2 دیدگاه در “درمان عفونت قارچی واژن در بارداری چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *