دکتر نسرین شهبازیان
ساده ‌ترین راهنما برای شناخت انواع روش های هیسترکتومی

در حوزه سلامت زنان، یکی از اصطلاحات پزشکی که نقطه عطفی در زندگی یک خانم محسوب می‌شود، جراحی هیسترکتومی است. بااین‌حال، وجود انواع روشهای هیسترکتومی ضرورت شناخت آن‌ها را برای خانم‌هایی ایجاد می‌کند که نیاز به این عمل دارند. اگر در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالا در آستانه جراحی هیسترکتومی قرار گرفته‌اید و می‌خواهید اطلاعات لازم درمورد انواع روشهای هیسترکتومی را به‌دست آورید.

برای بسیاری از بیماری‌ها، پزشک چاره‌ای جز خارج‌کردن اندام مورد نظر ندارد، چراکه احتمالا در این شرایط، عدم وجود اندام داخلی، ضررش کمتر از وجود آن است. هیسترکتومی عمل خارج‌کردن رحم زنان است. ولی انواع روشهای هیسترکتومی دست پزشک و بیمار را برای این عمل بازتر می‌کند، به‌علاوه لزوم مراجعه به پزشکی حرفه‌ای را برای بیمار به‌وجود می‌آورد. در ادامه با انواع روشهای هیسترکتومی و شناخت بهترین جراح زنان در این زمینه آشنا می‌شوید. ما در اینجا همه چیز را برای شما روشن خواهیم کرد. ادامه مقاله را از دست ندهید.

انواع جراحی‌ های هیسترکتومی

شما مخاطبی که برای خودتان یا عزیزتان، عبارت انواع روشهای هیسترکتومی را جست‌وجو کرده‌اید، آیا به‌دنبال شناخت انواع هیسترکتومی هستید یا می‌خواهید انواع روش‌های جراحی هیسترکتومی را بشناسید؟ شاید هم با این سوال سردرگم شده باشید و ندانید فرق این دو چیست. نیاز نیست دغدغه دانستن تفاوت این دو را با یکدیگر داشته باشید؛ شما در ادامه با هر دو این دسته‌بندی‌ها آشنا خواهید شد، تا با دست پر این بلاگ را ترک کنید.

انواع جراحی‌ های هیسترکتومی

انواع روشهای هیسترکتومی متنوع هستند و باید نیازهای منحصربه‌فرد هر بیمار را برآورده کنند. انتخاب نوع جراحی هیسترکتومی، به عوامل مختلفی از جمله وضعیت پزشکی زمینه‌ای فرد، سلامت کلی بیمار، اهداف باروری و نوع مشکلی بستگی دارد که بیمار با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

برای زنانی که با چشم‌انداز هیسترکتومی مواجه هستند، ضروری است که با پزشک خود گفت‌وگوی کاملی داشته باشند تا مناسب‌ترین رویکرد را برای شرایط خاص خود تعیین کنند. در نهایت، هدف این روش‌ها بهبود کیفیت زندگی یک زن و رسیدگی به مسائل جدی پزشکی و در عین‌ حال به حداقل‌رساندن تأثیر آن بر سلامت کلی بدن او است.

انواع هیسترکتومی را بشناسید

وقتی صحبت از انواع هیسترکتومی می‌شود، باید بدانید آنچه مد نظر ما و پزشکتان است و شما باید از آن آگاه باشید، به شرایطی که قرار است تحت درمان قرار ‌بگیرید و همچنین میزان برداشتن اعضای مرتبط با رحم، بستگی دارد.

هیسترکتومی ابدومینال

جراح در روش هیسترکتومی ابدومینال که کامل‌ترین نوع جراحی است، تمام رحم از جمله دهانه رحم را برمی‌دارد. ازآن‌جایی که برش 6 تا 7 سانتی در این روش زده می‌شود، بیمار دوره نقاهت طولانی‌تری را سپری خواهد کرد.

هیسترکتومی ساب توتال

هیسترکتومی جزئی که به‌عنوان هیسترکتومی ساب توتال یا سوپراسرویکال نیز شناخته می‌شود، شامل برداشتن تنها قسمت بالایی رحم است، به‌طوری‌که دهانه رحم دست نخورده باقی می‌ماند. در واقع در این روش، دوسوم رحم برداشته و یک سوم دیگر باقی می‌ماند. زنانی که تحت هیسترکتومی جزئی قرار می‌گیرند، معمولا به دلیل کاهش وسعت جراحی، دوره نقاهت کوتاه‌تری را تجربه می‌کنند. این جراحی می‌تواند به شیوه لاپراسکوپی یا برش از ناحیه شکم انجام شود.

در پاسخ به سوال این‌که چه زنانی می‌توانند این نوع عمل را انجام دهند، باید بدانید که تشخیص پزشک، نوع مشکلی که بیمار در ناحیه رحم با آن مواجه است و درنهایت تست پاپ اسمیر نرمال تعیین‌کننده امکان انجام این نوع از جراحی خواهد بود. یکی از مزایای قابل توجه هیسترکتومی ساب توتال از انواع روشهای هیسترکتومی؛ کاهش اختلالات جنسی بعد از عمل است.

هیسترکتومی رادیکال

هیسترکتومی رادیکال روشی گسترده‌تر است که معمولا برای درمان برخی از سرطان‌های زنان مانند سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود. علاوه‌بر رحم و دهانه رحم، این روش از انواع روشهای هیسترکتومی شامل برداشتن ساختارهای اطراف، مانند واژن فوقانی، غدد لنفاوی و گاهی اوقات حتی بخشی از مثانه نیز می‌شود. این روش با این‌که در درمان سرطان موثر است، می‌تواند تأثیرات عمیقی بر توانایی‌های جنسی و تولید مثل زنان داشته باشد.

چگونه روشهای جراحی هیسترکتومی به درمان زنان کمک می کند؟

حالا که با انواع روشهای هیسترکتومی از منظر میزان برداشتن رحم آشنا شدید، وقت آن است که بدانید چند نوع روش جراحی هیسترکتومی وجود دارد. انتخاب روش جراحی مورد استفاده برای هیسترکتومی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل وضعیت درمانی، سابقه سلامتی بیمار، اندازه رحم، سطح تجربه جراح در این روش و ترجیح بیمار میشود.

چگونه روشهای جراحی هیسترکتومی به درمان زنان کمک می کند؟

هیسترکتومی شکمی

هیسترکتومی شکمی یا کامل شامل ایجاد یک برش افقی یا عمودی در دیواره شکم است. این روش زمانی ترجیح داده می‌شود که رحم به دلیل شرایطی بزرگ شده یا زمانی که نیاز به جراحی گسترده‌تر وجود داشته باشد. همچنین یکی از مشکلاتی که نوع ابدومینال از انواع روشهای هیسترکتومی؛ آن را برطرف می‌کند، چسبندگی رحم است. این نوع از جراحی عمدتا دوره نقاهت طولانی‌تری دارد؛ چراکه برش بیشتری زده می‌شود.

هیسترکتومی واژینال

در هیسترکتومی واژینال، رحم و دهانه رحم از طریق بخش بالایی واژن خارج می‌شود، حتی اگر نیاز بود می‌توان لوله‌ها و تخمدان‌ها را هم در این روش خارج کرد. این روش نسبت به جراحی شکمی تهاجم کمتری دارد و هیچ جای زخم خارجی بر جای نمی گذارد. معمولا برای مشکلاتی نظیر افتادگی رحم یا زمانی که اندازه رحم طبیعی است، انتخاب می شود. هیسترکتومی واژینال اغلب منجر به بهبودی سریع‌تر و ناراحتی کمتر پس‌ از عمل می‌شود.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

هیسترکتومی لاپاراسکوپی که به عنوان جراحی کم تهاجمی نیز شناخته می شود، با استفاده از برش‌های کوچک و ابزارهای تخصصی لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در این روش برش کوچکی زیر ناحیه ناف زده می‌شود تا از این طریق لاپارسکوپ یا ابزارهای جراحی در آن ناحیه قرار داده شود. پزشک جراح، حفره شکمی را معمولا با گاز دی اکسید کربن پر می‌کند تا اندام‌های شکمی را بهتر تشخیص دهد. سپس رحم به صورت واژینالی یا همان برش‌های کوچک شکمی بعد از تکه‌تکه‌شدن خارج می‌شود. این روش جای زخم را به حداقل می‌رساند، درد بعد از عمل را کاهش می‌دهد و زمان بهبودی را در مقایسه با جراحی باز سنتی کوتاه می‌کند. این نوع جراحی برای انواع هیسترکتومی از جمله جزئی، کامل و رادیکال مناسب است.

بهترین متخصص زنان برای انواع روشهای هیسترکتومی

همیشه یکی از دغدغه‌های عزیزانی که در شهرستان ساکن هستند، رفت و آمد به تهران به‌ویژه برای عمل‌های جراحی یا هرگونه چکاپ پزشکی است. اگر ساکن شهر اهواز هستید، نیازی به سفر به شهر دیگر برای انجام انواع روش‌های جراحی هیسترکتومی را ندارید، چراکه یکی از بهترین پزشکان در اهواز انواع این عمل‌ها را انجام می‌دهند.

چرا ادعا می‌کنیم دکتر نسرین شهبازیان و کلینیک ایشان از بهترین‌ها در اهواز هستند؟ تخصص کافی ایشان در زمینه انواع جراحی زنان، مهارت و تجربه کافی دکتر شهبازیان در زمینه جراحی انواع روشهای هیسترکتومی و انتخاب بهترین نوع برحسب شرایط شما از جمله ویژگی‌هایی است که ایشان را در زمره بهترین‌ها قرار می‌دهد. کلینیک ایشان نیز با داشتن حرفه‌‌ای‌ترین کادر درمان بهترین خدمات را به بیماران ارائه می‌دهند.

سوالات متداول انواع روشهای هیسترکتومی

در ادامه به پاسخ سوالات پیرامون این مطلب خواهیم پرداخت:

هیسترکتومی به چه عملی گفته می‌شود؟

برداشتن رحم در اصطلاح پزشکی هیسترکتومی نامیده می‌شود.

هیسترکتومی چند نوع دارد؟

هیسترکتومی در انواع ابدویمنال، ساب توتال و رادیکال وجود دارد.

انواع روشهای جراحی هیسترکتومی کدام موارد هستند؟

روش واژینال، شکمی و لاپاراسکوپی از انواع جراحی هیسترکتومی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *