دکتر نسرین شهبازیان
انواع بیماری های عفونی زنان؛ یک تهدید جدی برای سلامتی

زنان در طول زندگی خود در معرض انواع بیماری‌های عفونی قرار می‌گیرند. این بیماری‌ها می‌توانند بر سلامتی و زیبایی زنان تأثیر منفی بگذارند. از جمله شایع‌ترین بیماری‌های عفونی زنان می‌توان به عفونت‌های واژن، عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های دوران بارداری و عفونت‌های مقاربتی اشاره کرد.

اما چرا شناخت انواع بیماری های عفونی زنان اهمیت دارد؟ آیا می‌دانید که این بیماری‌ها می‌توانند باعث بروز علائمی مانند خارش، سوزش، درد، ترشحات غیر طبیعی واژن، خونریزی غیر طبیعی واژن، درد در هنگام ادرار و درد در هنگام مقاربت شوند؟ این علائم می‌توانند کیفیت زندگی زنان را به شدت کاهش دهند. با این‌که برخی از این بیماری‌ها مانند عفونت‌های قارچی می‌توانند به خودی خود بهبود یابند، اما برخی دیگر مانند عفونت‌های مقاربتی نیاز به درمان پزشکی دارند. در ادامه بیشتر به بررسی انواع بیماری های عفونی زنان و تشخیص و درمان آن می‌پردازیم.

آشنایی با انواع بیماری های عفونی زنان

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، انواع بیماری های عفونی زنان را می‌توانیم به چند دسته نقسیم کنیم. عفونت‌های واژن، عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های دوران بارداری و عفونت‌های مقاربتی. هر کدام از این انواع بیماری شایع در زنان، خود مجموعه‌ای از بیماری‌ها را شامل می‌شوند. در ادامه هر دسته را معرفی کرده و برخی از معروف‌ترین بیماری‌ها و علائم آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با انواع بیماری های عفونی زنان

عفونت‌های واژن

عفونت‌های واژنی یکی از معمول‌ترین انواع بیماری های عفونی زنان است، که معمولا در سنین باروری اتفاق می‌افتد. این عفونت‌ها می‌تواند با باکتری یا قارچ ایجاد شوند. عفونت‌های باکتریایی واژن معمولا باعث تغییر رنگ ترشحات واژن و بد بو شدن آن‌ها می‌شوند، درحالیکه عفونت قارچی علاوه‌بر تغییر در ظاهر ترشحات، همراه با خارش واژن خواهد بود. واژینوز باکتریال و تریکوموناس واژینوس جزء مهم‌ترین بیماری‌ها عفونی واژن هستند. البته بوی بد واژن که یکی از علائم عفونت‌های واژنی است، می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که شما می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی بوی بد واژن از چیست از آن آگاه شوید.

عفونت‌ های دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری که شامل عفونت در کلیه، مجاری ادراری و مثانه است، یکی دیگر از انواع بیماری های عفونی زنان محسوب می‌شود که عامل ایجاد آن باکتری، قارچ و در مواردی بسیار نادر، ویروس است. از آن‌جایی که احتمال ابتلا به عفونت دستگاه ادراری، طبق آمار در زنان به میزان 50درصد بیشتر از مردان است و در صورت درمان‌نشدن، می‌تواند منجر به آسیب جدی به کلیه‌ها شود لذا شناخت علائم و درمان به موقع از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم‌ترین علائم این نوع عفونت شامل تکرر ادرار و احساس سوزش یا درد هنگام ادرارکردن است.

عفونت‌ های مقاربتی

عفونت‌های مقاربتی همان‌طور که از اسمش پیدا است از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل می‌شوند. رایج‌ترین نوع عفونت مقاربتی زگیل تناسلی است. این بیماری می‌تواند در ابتدا بدون علامت باشد ولی به مرور سوزش، خارش و تاول در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. آنچه این بیماری را مهم می‌کند این است که درصد انتقال آن بسیار بالا است و اگر این عفونت به طریقی وارد نخاع شود، دیگر راه درمانی ندارد.

عفونت‌های مقاربتی از جمله انواع بیماری های عفونی زنان هستند که بیماری‌های مختلفی را در بر می‌گیرند. علاوه‌بر زگیل تناسلی، بیماری‌هایی مانند پاپیلوما، سفلیس، سوزاک و کلامیدیا ازجمله دیگر عفونت‌های مقاربتی هستند.

عفونت‌ های دوران بارداری

دوران بارداری یکی از چالش‌های مهم زندگی زنان محسوب می‌شود. در این دوران سلامت مادر و کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. در کنار اهمیت این دوران، ازآنجاییکه بارداری زمینه‌ساز تغییرات زیادی در بدن زنان است، می‌تواند بستر ابتلا به انواع بیماری های عفونی زنان را نیز فراهم کند.

درواقع در دوران بارداری به سبب تغییر در هورمون‌ها بدن می‌تواند میزبان بهتری برای انواع عفونت باشد. موضوعی که در این‌جا اهمیت دارد، رصدکردن علائم است. بروز هرگونه ترشح غیر عادی، تغییر رنگ در ترشحات و تغییر بو در ترشحات واژن جزء علائمی هستند که باید آن‌ها را جدی گرفت. مثلا یکی از انواع عفونت‌های این دوران، عفونت قارچی واژن است. برای آشنا‌ شدن بیشتر با این بیماری و درمان عفونت قارچی واژن در بارداری می‌توانید مقاله‌ی ما در این مورد را مطالعه بفرمایید.

چه چیزی باعث ایجاد عفونت در زنان می‌ شود؟

احتمالا با مطالعه موارد بالا کمی با عوامل ایجادکننده عفونت آشنا شده‌اید. بااین‌حال در این بخش کمی بیشتر این موضوع را باز می‌کنیم. آن‌چه باعث ایجاد عفونت می‌شود همان‌طور که حدس زده‌اید ویروس، باکتری یا قارچ است ولی آن‌چه اهمیت دارد این است که برخی شرایط باعث افزایش احتمال ابتلا به انواع بیماری های عفونی زنان می‌شوند.

 • تغییرات در سطح هورمون (دوران بارداری یا یائسگی)
 • ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند دیابت یا ایدز
 • مصرف برخی از داروها
 • کاهش سطح ایمنی بدن به دلیل برخی موارد مانند شیمی درمانی
 • وجود کاتتر که وسیله‌ای برای خارج‌کردن ادرار از مثانه است
 • عدم محافظت در رابطه‌ی جنسی یا حتی استفاده غیر بهداشتی از وسایل جنسی

برای تشخیص انواع بیماری های عفونی زنان به کجا مراجعه کنیم

اگر هر یک از علائم بیماری‌های عفونی که یکی از انواع بیماری شایع در زنان هستند را در خود مشاهده کردید، بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید تا از ابتلای خود به این بیماری‌ها مطمئن شوید. در واقع بهتر است بدانید که تشخیص و درمان زودهنگام بیماری‌های عفونی زنان، می‌تواند از بروز عوارض جدی مانند ناباروری، سرطان و حتی مرگ جلوگیری کند.

برای تشخیص انواع بیماری های عفونی زنان به کجا مراجعه کنیم

پزشک متخصص زنان و زایمان بهترین گزینه برای تشخیص انواع بیماری های عفونی زنان است. این پزشکان با دانش و تجربه کافی می‌توانند علائم بیماری‌های عفونی زنان را تشخیص دهند و درمان مناسب را تجویز کنند. پزشک متخصص زنان و زایمان با انجام معاینه فیزیکی، بررسی علائم و آزمایشات تشخیصی، می‌تواند بیماری عفونی زنان را تشخیص دهد.

معاینه فیزیکی شامل بررسی ناحیه تناسلی و شکم برای مشاهده علائمی مانند تورم، قرمزی، ترشحات غیر طبیعی، درد یا سوزش است. همچنین پزشک ممکن است سوالاتی در مورد سابقه جنسی، سابقه پزشکی و علائم بیمار بپرسد.

آزمایشات تشخیصی که ممکن است برای تشخیص بیماری عفونی زنان انجام شوند عبارتند از:

 • آزمایش پاپ اسمیر
 • آزمایش کشت واژن
 • آزمایش خون
 • سونوگرافی

درمان عفونت زنان به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد. در برخی موارد، ممکن است درمان با داروهای خوراکی یا موضعی انجام شود. اما در موارد شدیدتر، ممکن است نیاز به جراحی هم وجود داشته باشد.

عوارض درمان نکردن انواع بیماری های عفونی زنان

زنان در طول زندگی خود ممکن است به انواع بیماری های عفونی زنان مبتلا شوند. برخی از این بیماری ها شایع و برخی دیگر نادر هستند اما نکته مهم این است که درمان نکردن هر یک از این بیماری‌ها می‌تواند عوارض خطرناکی برای سلامت زنان به همراه داشته باشد.

برخی از عوارض شایع درمان نکردن بیماری‌های عفونی زنان عبارتند از:

 • عفونت‌های مکرر: درمان‌نکردن بیماری‌های عفونی زنان می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های مکرر در ناحیه تناسلی شود. این عفونت‌ها می‌توانند باعث ناراحتی و درد شدید، اختلال در زندگی جنسی و حتی ناباروری شوند.
 • بیماری‌های التهابی لگن: بیماری‌های التهابی لگن (PID) یک بیماری جدی است که می‌تواند بر رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها تأثیر بگذارد. درمان‌نکردن PID ممکن است باعث نازایی، زایمان زودرس و حتی مرگ شود.
 • سرطان: برخی از بیماری‌های عفونی زنان، مانند زگیل تناسلی در زنان، می‌توانند باعث ایجاد سرطان شوند. 

راه های پیشگیری از بیماری های عفونی زنان

بهترین راه برای پیشگیری از انواع بیماری های عفونی زنان، داشتن رابطه جنسی ایمن و مراقبت از بهداشت فردی است. زنان باید از کاندوم در هنگام رابطه جنسی استفاده کنند تا از انتقال عفونت‌های مقاربتی جلوگیری کنند. همچنین باید از شست‌وشوی روزانه ناحیه تناسلی با آب و صابون ملایم و پوشیدن لباس زیر گشاد و نخی برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در ناحیه تناسلی غافل نشوند.

و نکته‌ی مهم‌تر این‌که در صورت مشاهده علائم بیماری‌های عفونی زنان، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد تا درمان مناسب دریافت شود. درمان زودهنگام می‌تواند از بروز عوارض خطرناک جلوگیری کند.

سخن پایانی

انواع بیماری های عفونی زنان از جمله مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌هایی هستند که زنان در طول دوران زندگی خود به آن مبتلا می‌شوند. در این مطلب سعی کردیم پس‌از معرفی انواع بیماری های عفونی زنان که ممکن است هر زنی در طول عمر خود آن‌ها را تجربه کند، نحوه درمان و همچنین راه‌های پیشگیری آن را بررسی کنیم. به‌علاوه در مورد اهمیت پیگیری درمان این بیماری‌ها و عوارض احتمالی آن‌ها نیز صحبت کردیم.

بهترین راه برای درمان انواع بیماری های عفونی زنان رصد علائم و مراجعه به پزشک متخصص زنان است. به یاد داشته باشید هیچ‌کس مانند یک پزشک دلسوز و متخصص نمی‌تواند شما را درمان کند.

سوالات متداول

در ادامه به پاسخ سوالات پیرامون این مطلب خواهیم پرداخت:

برای درمان انواع بیماری های عفونی زنان باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟

پزشک متخصص زنان بهترین گزینه برای تشخیص و درمان انواع بیماری های عفونی زنان است.

پزشک متخصص زنان از چه راه‌ هایی برای تشخیص بیماری‌های عفونی استفاده می‌کند؟

معاینه فیزیکی، پیگیری علائم و سابقه‌ی پزشکی فرد و در صورت نیاز انجام برخی از آزمایش‌ها به پزشک متخصص زنان برای تشخیص کمک می‌کند.

علت بروز بیماری‌ های عفونی چیست؟

علت بروز بیماری‌های عفونی می‌تواند باکتری، قارچ یا ویروس باشد ولی وجود برخی از شرایط ممکن است بستر ابتلا به بیماری‌های عفونی را مهیاتر کند.

1 دیدگاه در “انواع بیماری های عفونی زنان؛ یک تهدید جدی برای سلامتی

 1. سوالی که داشتم اینه که من خیلی بهداشت رو رعایت میکنم، در همه موارد هم محتاط و درست عمل میکنم اما هربار که دکتر زنان میرم، مشکل قارچ دارم و باید دارو مصرف کنم، ایا راه حل قطعی برای از بین بردن همیشگی قارچ نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *