دکتر نسرین شهبازیان
معرفی و آشنایی با انواع مشکلات جنسی در زنان

در مورد هرم مازلو چیزی می‌دانید؟ مازلو روانشناسی بود که در یک هرم نیازهای نوع بشر را تقسیم‌بندی کرد و حتی امروزه هم این هرم کاربرد دارد. در سطح پایینی این هرم، یعنی اولین سطح، نیازهای فیزیولوژیک یا جسمی قرار دارند. مازلو معتقد بود تا به این سطح به اندازه کافی توجه نشود، نمی‌توان به درستی نیازهای سطوح دیگر را برطرف کرد. از قضا، نیازهای جنسی هم جزء همین دسته هستند، درنتیجه رفع این نیازها می‌تواند کیفیت اولیه زندگی شما را تضمین کند. حال تصور کنید شما در این بخش دچار مشکلاتی هستید.

انواع مشکلات جنسی در زنان از یک طرف و دشواری گفت‌وگو در مورد این مسائل از طرفی دیگر به سبب فرهنگ غلط ما را بر آن داشت تا در این مطلب به این موضوع بپردازیم. ابتدا باید بدانید در چه صورت شما به اختلال جنسی مبتلا هستید و اگر این‌طور است برحسب علائم نام اختلال جنسی خود را بشناسید. حتما شما هم با ما موافق هستید که دانش و آگاهی کلید حل مشکلات است و ما در این مطلب می‌خواهیم این کلید را به شما بدهیم.

منظور از اختلالات و مشکلات جنسی زنان چیست؟

در ابتدا باید بدانید منظور از اختلالات و مشکلات جنسی چیست؟ شما در صورت داشتن چه علائمی دچار اختلال جنسی هستید؟ از همه مهم‌تر انواع مشکلات جنسی در زنان چه مواردی هستند. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می‌کند که بدانید دو سوم طلاق‌ها در کشور ما به‌خاطر انواع مشکلات جنسی در زنان و مردان است.

به‌طور کلی اگر شما به عنوان یک زن، میلی به برقراری رابطه جنسی ندارید یا بهتر است بگوییم از فقدان یا کمبود تخیلات جنسی رنج برده یا تصور داشتن رابطه‌ی جنسی شما را پریشان می‌کند، احتمالا دچار یکی از انواع مشکلات جنسی در زنان شده‌اید. اما چه عواملی باعث بروز این اختلالات خواهند شد؟ ابتدا این عوامل را شناخته و سپس به معرفی انواع مشکلات جنسی در زنان می‌پردازیم.

چه عواملی باعث بروز انواع مشکلات جنسی در زنان میشود؟

عوامل مختلفی ممکن است مسئول انواع مشکلات جنسی در زنان باشند. این عوامل از ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای تا مشکلات فردی و حتی عدم تحریک کافی متفاوت هستند. بااین‌حال می‌توان این عوامل را این‌طور برشمرد:

 • مشکلات فردی
 • ابتلا به برخی بیماری‌های زمینه‌ای
 • اختلال عملکرد جنسی پارتنر
 • مشکلات روانی
 • تغییرات هورمونی
 • افسردگی
 • اثرات جانبی مصرف برخی داروها
 • سوءمصرف مواد مخدر

حال که این عوامل را شناختیم بهتر است انواع مشکلات جنسی در زنان را بررسی کنیم.

چه عواملی باعث بروز انواع مشکلات جنسی در زنان میشود؟

مشکلات جنسی زنان و انواع آن

مشکلات جنسی در زنان طیف وسیعی را در بر می‌گیرند. بااین‌حال مهم‌ترین انواع مشکلات جنسی در زنان را می‌توان موارد زیر دانست. در ادامه هرکدام را توضیح داده و علائم آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

بی‌ میلی جنسی در زنان

ارگاسم یکی از مسائلی است که باعث لذت از رابطه‌ی جنسی خواهد شد و بی‌میلی جنسی در زنان باعث می‌شود تا به دلیل عدم لذت از برقراری رابطه‌ی جنسی، ارگاسم هم اتفاق نیفتد. این بی‌میلی می‌تواند در اثر موارد مختلفی اتفاق بیفتد. میزان کم تمایل جنسی، ترس نسبت به شریک جنسی، درد موقع برقراری رابطه جنسی، نداشتن ارگاسم ازجمله دلایلی هستند که می‌تواند منجر به بی‌میلی جنسی شود.

واژینیموس

این اصطلاح شاید به نظر عجیب بیاید ولی بیماری که این اصطلاح آن را توصیف می‌کند، جزء شایع‌ترین انواع مشکلات جنسی در زنان محسوب می‌شود. واژینیموس اصطلاحا به حالتی گفته می‌‌شود که عضلات واژن هنگام ورود هرچیزی به داخلش، منقبض می‌شود، درنتیجه زن، متحمل درد زیادی هنگام رابطه خواهد شد. واژینیموس علائم متفاوتی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

احساس سوزش هنگام واردشدن هر چیزی به واژن و در نتیجه منقبض‌کردن عضلات، انجام این کار (منقبض‌کردن عضلات واژن به صورت غیر ارادی)، ترس از داخل‌شدن هرچیزی به واژن و عدم کنترل روی عضلات واژن از جمله علائم این بیماری هستند.

آتروفی واژن

آتروفی واژن یکی دیگر از انواع مشکلات جنسی در زنان است که منجر به دردناک‌شدن رابطه جنسی می‌شود. این مشکل در واقع به دلیل نازک‌شدن دیواره‌های واژن به دلیل کاهش هورمون استروژن ایجاد می‌شود‌. با این‌که این مشکل به ویژه بعد از زمان یائسگی اتفاق می‌افتد، می‌تواند در سنین پایانی قاعدگی هم پیش ‌بیاید.

این بیماری ممکن است بدون علامت ظاهر شود ولی علائم معمول آن شامل بی‌اختیاری ادرار، خشکی واژن، لکه بینی بعد از رابطه جنسی، کوتاه و سفت‌شدن کانال واژن، درد یا سوزش هنگام ادرار یا حتی احساس التهاب در واژن و ابتلا به عفونت‌های ادراری مکرر است.

اختلال در ارگاسم

اختلال در ارگاسم دیگر مشکلی است که ممکن است زنان با آن مواجه شوند. ارگاسم به معنای احساس رهایی و لذت شدیدی است که پس از رابطه جنسی به طرفین دست می‌دهد و نرسیدن به این احساس می‌تواند جز انواع مشکلات جنسی در زنان باشد. اختلال در ارگاسم می‌تواند شامل یکی از انواع زیر باشد:

 • آنورگاسمیا اولیه
 • آنورگاسمیا ثانویه
 • آنورگاسمیا وضعیتی
 • آنورگاسمیا عمومی

نوع اولیه به زمانی گفته می‌شود که فرد هرگز در طول عمر خود ارگاسم را تجربه نکرده باشد. نوع ثانویه زمانی است که ارگاسم به سختی اتفاق بیفتد، در حالت وضعیتی که شایع‌ترین نوع این اختلال است، فرد در موقعیت‌های خاص به ارگاسم می‌رسد. نوع عمومی به حالتی گفته می‌شود که فرد حتی در صورت تحریک شدید جنسی هم ارگاسم را تجربه نکند.

شل‌ شدن عضلات واژن

زایمان‌های زیاد یا افزایش سن اثرات گوناگونی بر بدن می‌گذارد ازجمله بیماری شل‌شدن واژن که یکی از انواع مشکلات جنسی در زنان خواهد بود. شل‌شدن عضلات واژن با کمک عمل واژینوپلاستی با لیزر قابل درمان است. شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید خدمات ما در این مورد را مطالعه بفرمایید.

اختلالات فیزیکی

ابتلا به برخی بیماری‌ها می‌تواند زمینه‌ساز انواع مشکلات جنسی در زنان باشد. بیماری‌هایی نظیر سرطان، ام اس، نارسایی کلیه، بیماری قلبی یا مشکلات مربوط به مثانه می‌تواند در عملکرد جنسی زنان اختلال ایجاد کند.

در کنار این بیماری‌ها برخی از داروها هم می‌توانند میل جنسی را کاهش دهند. مثلا داروهای فشارخون، ضد افسردگی، انواع آنتی هیستامین و داروهای شیمیایی توانایی بدن را در به ارگاسم رسیدن کاهش می‌دهند.

اختلالات هورمونی

 یکی از دلایل شایع انواع مشکلات جنسی در زنان اختلالات هورمونی است که به معنی کاهش سطح استروژن شناخته می‌شود. این اختلالات عمدتا در زنان پس‌از سن یائسگی اتفاق می‌افتد. اما چرا کاهش استروژن می‌تواند یک زن را دچار اختلال هورمونی کند؟

کاهش استروژن عمدتا منجر به کاهش جریان خون در ناحیه لگن می‌شود و همین امر تحریک شدن و به ارگاسم رسیدن را به تعویق می‌اندازد‌. حال اگر خانمی به هر دلیل از لحاظ جنسی فعال نباشد پوشش واژن ضخیم می‌شود که همین موضوع منجر به ضعیف‌شدن خواهد شد. این اتفاقات در کنار هم ممکن است خشکی واژن را ایجاد کند.

دیسپارونی

دیسپارونی اصطلاح علمی آمیزش دردناک است. این مشکل در واقع همانطور که از اسمش پیدا است احساس درد داخل لگن، واژن و ناحیه تناسلی هنگام رابطه جنسی است.‌ دلایل زیادی می‌تواند علت دیسپارونی شود که از آن جمله می‌توان به خشکی واژن، یبوست، سندرم روده تحریک‌پذیر، یائسگی، آندرومتریوز، واژیمونیس و زایمان اشاره کرد.

عوامل خطر یا ریسک فاکتورها

برخی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به اختلال عملکرد جنسی یا انواع مشکلات جنسی در زنان را افزایش دهند:

 • افسردگی یا اضطراب
 • بیماری قلبی و عروقی
 • شرایط عصبی، مانند آسیب نخاعی
 • زایمان
 • مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی یا داروهای فشار خون بالا
 • استرس عاطفی یا روانی، به ویژه با توجه به رابطه شما با شریک زندگی خود
 • سابقه سوء‌استفاده جنسی

درمان مشکلات جنسی زنان

صحبت صادقانه با پزشک می‌تواند کمک زیادی به تشخیص کند. پزشک شما ممکن است بتواند مشکل را با توجه به توضیحات شما از موضوع، سن و استرس‌های زندگی تشخیص دهد. او ممکن است یک معاینه فیزیکی و آزمایشات را نیز انجام دهد که برای تشخیص مشکل جنسی موثر خواهند بود.

اما اگر بخواهیم به صورت کلی راه‌حل‌هایی که پیش ‌روی شما قرار دارد را توضیح دهیم باید بگوییم که اگر مشکل میل جنسی است، سعی کنید روال معمول خود را تغییر دهید. امتحان‌کردن برقراری رابطه‌ی جنسی در ساعات مختلف یا حتی موقعیت‌های متفاوت، طبق تحقیقات می‌تواند موثر باشد. به ویژه بهتر است با شریک زندگی خود در مورد موارد مورد علاقه و البته مواردی که برای شما دشوار هستند صحبت کنید.

گاهی اوقات صادق‌بودن با خود در مورد برخی از مشکلاتی که وجود دارند می‌تواند راه‌حل‌های مناسبی را پیش ‌روی شما قرار دهد. به‌طور مثال یکی از مشکلاتی که زنان زیادی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، تیرگی واژن است. جالب است بدانید عمدتا مشکلاتی از این دست راه‌حل‌های ساده‌ای دارند و می‌توانید به راحتی با انجام روشن سازی و رفع تیرگی واژن اعتمادبه‌نفس را به خود برگردانید. در این زمینه و البته مشورت در مورد راه‌حل‌های درمانی درمورد انواع مسائل سلام کلینیک مکانی امن برای شما است.

همان‌طور که گفتیم مصرف برخی داروها ممکن است زمینه‌ساز برخی از انواع مشکلات جنسی در زنان باشند. در این مورد، با پزشک خود در مورد عوارض جانبی داروهایی که مصرف می‌کنید و استفاده از درمان جایگزین هورمونی صحبت کنید.

اختلالات برانگیختگی برای زنان با استفاده از کرم واژینال یا روان‌کننده جنسی برای خشکی قابل درمان است البته به یاد داشته باشید باید از پزشک کمک بگیرید. اگر یائسه شده‌اید، با پزشک خود در مورد مصرف استروژن یا استفاده از کرم استروژن صحبت کنید.

درد حین رابطه جنسی را می‌توان با هورمون درمانی، امتحان پوزیشن‌های مختلف یا روان‌کننده‌های واژن درمان کرد؛ با‌این‌حال پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا علت درد خود را بیابید و تصمیم بگیرید که چه درمانی برای شما بهترین است. برای مردان و زنان، انجام کارهای ساده‌ای مانند تخلیه مثانه، حمام آب گرم قبل از رابطه جنسی ممکن است کمک کننده باشد.

عوارض انواع مشکلات جنسی زنان

موضوع عوارض ابتلا به انواع مشکلات جنسی در زنان یک مسأله حساس و مهم است که تأثیرات گسترده‌ای بر زندگی روزمره و روانی آن‌ها دارد. این مشکلات می‌توانند از کاهش اشتیاق جنسی تا درد در هنگام رابطه‌ی جنسی و عدم رضایت جنسی متفاوت باشند. عوارض این مشکلات می‌توانند تأثیرات منفی بر روابط میان فردی و کیفیت زندگی زنان بگذارند.

به‌علاوه بسیاری از افراد به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی یا ترس از تبادل نظر با افراد متخصص مانند پزشک متخصص زنان، به اشتباه فکر می‌کنند که این مشکلات غیر قابل حل هستند. اما با مشاوره حرفه‌ای، ایجاد تغییرات در زندگی روزمره و درمان‌های مختلف، می‌توان بهبود قابل توجهی در وضعیت جنسی زنان ایجاد کرد. مثلا گاهی اوقات راه‌حل‌هایی که پیش‌روی بیماران توسط پزشک متخصص زنان قرار می‌گیرد موارد ساده‌ای مانند جوانسازی واژن با لیزر است.

سخن پایانی

مشکلات جنسی در زنان پدیده‌ای گسترده و چندوجهی است که تاثیرات روانی و جسمی زیادی روی زنان و کیفیت زندگی آن‌ها دارد. از کاهش اشتیاق جنسی و درد در روابط تا عدم رضایت جنسی، این مشکلات می‌توانند زندگی زنان را تحت تأثیر قرار دهند. بااین‌حال با پیشرفت در علم پزشکی و داشتن اطلاعات جدید و رویکردهای درمانی نوین، حل این مشکلات امکان‌پذیر است.

شاید بتوان مهم‌ترین گام را در درمان انواع مشکلات جنسی در زنان مشاوره با متخصصان زنان و البته سکسولوژی در این زمینه دانست. باید بدانید این مشکلات عمدتا با تغییر در سبک زندگی و راهکارهای درمانی متنوع قابل حل هستند. ما در این مطلب سعی کردیم تمام مسائل و دغدغه‌های شما را در زمینه انواع مشکلات جنسی در زنان بررسی کرده و به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول

در ادامه به پاسخ سوالات پیرامون این مطلب خواهیم پرداخت:

انواع مشکلات جنسی در زنان شامل چه مواردی می‌شود؟

آتروفی واژن، بی‌میلی جنسی، نرسیدن به ارگاسم، واژینیموس، شل‌شدن عضلات واژن و دیسپارونی از مهم‌ترین مشکلات جنسی در زنان هستند.

برای درمان مشکلات جنسی در زنان چه راهکارهایی وجود دارد؟

برحسب نوع مشکل راه‌های متفاوتی می‌تواند پیشنهاد شود که از مشاوره تا راهکارهای درمانی یا استفاده از دارو متفاوت است.

آیا ریسک فاکتورهایی وجود دارد که خطر ابتلا به مشکلات جنسی را افزایش دهد؟

افسردگی یا اضطراب، بیماری قلبی و عروقی، برخی شرایط عصبی، زایمان، مصرف برخی داروها، داشتن استرس یا سابقه سوءاستفاده جنسی ریسک فاکتورهایی هستند که می‌توانند خطر ابتلا به مشکلات جنسی را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *