دکتر نسرین شهبازیان
آشنایی با انواع تخصص های زیرمجموعه زنان و زایمان

اگر فکر می‌کنید، کل کاری که یک متخصص زنان انجام می‌دهد، در حوزه بارداری و زایمان است، احتمالا خواندن این مقاله می‌تواند به شما کمک زیادی کند. تخصص زنان، یک رشته یکپارچه نیست که صرفا به بارداری و سلامت باروری زنان اختصاص داشته باشد، بلکه هزاران حوزه وجود دارد که مجموعه متنوعی از نیازهای بهداشتی زنان را برآورده می‌کند. متخصصان زنان زایمان، از متخصصین مهمی هستند که همه زنان در طول عمر خود باید به آن‌ها مراجعه کنند. اما آن‌ها می‌توانند چه مشکلاتی را رفع کنند و منظور از انواع تخصص‌ های زیرمجموعه زنان و زایمان چیست؟

برخی از دلایلی که بانوان به متخصص زنان مراجعه می‌کنند، برای همه مشخص است، ولی برخی از دلایل مراجعه، شاید برای برخی از افراد مبهم باشد. ولی نگران نباشید، چراکه در این بلاگ می‌خواهیم همه علت‌های مراجعه به متخصص زنان را در قالب پاسخ به سوال انواع تخصص های زیرمجموعه زنان و زایمان چیست، بررسی کنیم.

متخصص زنان و زایمان کیست؟

جراحی زنان و زایمان، یک حرفه‌ی تخصصی است که به تشخیص بیماری‌های زنان و ارائه بهترین روش‌های درمانی در زمینه‌های زایمان و جراحی‌های مرتبط با زنان می‌پردازد. علاوه‌بر ‌این، جراح زنان و زایمان، مسئولیت مراقبت از سلامت خانم‌ها در طول دوره‌های مختلف زندگی را نیز بر عهده دارد.

در واقع، جراحی زنان و زایمان، به‌عنوان یکی از شاخه‌های پزشکی تلقی می‌شود که تمرکز خاصی روی مراقبت از زنان و خدمات زایمان دارد. اگر بخواهیم به سوال انواع تخصص های زیرمجموعه زنان و زایمان چیست، پاسخ دهیم، باید بگوییم که این شاخه عظیم به دو دسته عمده تقسیم می‌شود؛ جراحی‌های درمانی و جراحی‌های زیبایی که البته نمی‌توان هیچ‌کدام را دارای اهمیت کمتری دانست.

متخصص زنان و زایمان کیست؟

وقتی صحبت از حوزه درمانی تخصص زنان می‌شود، این درمان، عمدتا شامل تشخیص و کنترل هر بیماری در ناحیه دستگاه تناسلی زنان است. دکتر زنان با آموزش‌هایی که دیده است، می‌تواند بیماری‌هایی مانند قاعدگی دردناک، اختلالات قاعدگی، انواع سرطان در ناحیه تناسلی اعم از دهانه رحم، واژن یا تخمدان را درمان کند. در کنار درمان این بیماری‌ها، کنترل سیر بارداری و وضع حمل هم ازجمله وظایف متخصص زنان است.

یکی دیگر از شاخه‌های مهم تخصص زنان که امروزه رواج زیادی یافته و اهمیت ویژه‌ای دارد، جراحی‌های زیبایی زنان است. در این حوزه، جراحی‌هایی نظیر پرینوگرافی، لابیاپلاستی و انواع تزریق چربی توسط متخصص زنان انجام می‌شود.

همین الان وقت خود را با متخصص زنان رزرو کنید!

«پیشگیری بهتر از درمان» جمله‌ای آشنا برای همه ما است. اتفاقا در این روزها، با پیشرفت علم این جمله پررنگ‌تر شده است. معاینات سالانه منظم، تحت نظر متخصصان زنان و زایمان، به شما این امکان را می‌دهد، تا در مورد حفظ سلامت و کاهش خطرات بهداشتی خود آگاهی کامل داشته باشید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، عدم تاخیر در مراجعه به پزشک و ارائه اطلاعات کافی به او است. عدم توجه به این نکته می‌تواند، منجر به تأخیر در شناسایی و درمان بیماری شما شود و عواقب جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

جراحی درمانی زنان شامل چه مواردی می‌ شود؟

جراحی‌های درمانی زنان، علاوه‌بر تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها شامل موارد گوناگونی می‌شود. از جمله جراحی‌های درمانی زنان که هر خانمی ممکن است، در طول عمر خود به آن احتیاج پیدا کرده است و به همین سبب به متخصص زنان مراجعه کند. شامل جراحی‌هایی مانند هیستروسکوپی برای درمان بیماری‌های رحم، لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان بیماری‌های ناحیه شکم، رحم، لگن و اندام تناسلی، هیسترسکومی یا عمل خارج کردن رحم می‌شود.

بستن لوله‌های رحم، کورتاژ تشخیصی یا نمونه‌برداری از رحم که برای تست سلامت رحم یا تشخیص درمانی انجام می‌شود، جراحی کیست تخمدان، جراحی غده بارتولن و جراحی فیبروم رحم از جمله دیگر جراحی‌های مرسوم درمانی زنان هستند.

جراحی زیبایی زنان شامل چه مواردی می ‌شود؟

یکی از انواع مهم جراحی‌های زنان که در کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر به‌سزایی دارد، جراحی‌های زیبایی زنان است. این نوع از جراحی‌ها با این‌که در دسته زیبایی قرار می‌گیرند، ولی انجام دادن آن توسط جراحی غیر حرفه‌ای، عواقب سختی را برای بیمار به همراه دارد. به همین سبب انتخاب یک جراح مناسب و حرفه‌ای در این نوع از جراحی‌ها نقش پررنگی دارد.

اما جراحی‌های زیبایی زنان کدام موارد را شامل می‌شود؟ یکی از متداول‌ترین نوع جراحی زیبایی زنان که توسط متخصص زنان انجام می‌شود، جراحی لابیاپلاستی برای کوچک کردن اندازه لابیاها است. این نوع جراحی به‌عنوان عمل جوان‌سازی واژن هم شناخته می‌شود. پرینورافی، دیگر جراحی زیبایی زنان است که بسیاری از زنان به دلیل افزایش سن و زایمان‌های متعدد، به آن احتیاج پیدا می‌کنند.

چرا باید کلینیک خانم دکتر نسرین شهبازیان را انتخاب کنید؟

 فاکتورهای زیادی وجود دارد که بسیاری از بیماران، کلینیک را به بیمارستان ترجیح می‌دهند. خلوتی کلینیک و امکانات بهتر از جمله این عوامل هستند. اما در هنگام انتخاب بهترین کلینیک تخصصی زنان، باید چه فاکتورهایی را در نظر گرفت؟

امکانات کلینیک، کادر تخصصی و حرفه‌ای و پزشک مجرب از جمله دلایلی هستند که شما را به درب کلینیک تخصصی نزدیک‌تر می‌کند. شما همه این فاکتورها را می‌توانید در کلینیک خانم دکتر نسرین شهبازیان پیدا کنید. کلینیک خانم دکتر نسرین شهبازیان مجهز به به‌روزترین امکانات است و کادر این کلینیک تحت نظر خود خانم دکتر، آموزش‌های تخصصی برای ارائه بهترین کیفیت به بیماران را کسب کرده‌اند.

2 دیدگاه در “آشنایی با انواع تخصص های زیرمجموعه زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *