درمان خونریزی غیر طبیعی زنان

عادت ماهانه یا پریود، یکی از پدیده‌های معمول در بین زنان است که وجود آن نشان از بدنی سالم دارد. ولی در این مطلب می‌خواهیم در مورد سوی دیگر این سکه، یعنی خونریزی غیر طبیعی صحبت کنیم. اصولا مواردی که مربوط به سلامت دستگاه تناسلی زنان می‌شود، به دلایل گوناگونی، علی‌رغم نگرانی‌های پنهانی که برای زنان ایجاد می‌کند، جدی گرفته نمی‌شود. زنان در اکثر مواقع، زمانی به فکر درمان آن می‌افتند که یا بخشی از زندگی‌شان به‎واسطه این مشکلات، تغییرات منفی را تجربه کرده است یا بدتر از آن، زمانی که کار از کار گذشته است.

اهمیت سلامت زنان به عنوان بخش مهمی از جامعه، در دنیای امروز، سبب شده دنیای پزشکی توجه ویژه‌ای را به انواع مشکلات مربوط به زنان معطوف کند. با این مقدمه درمورد ضرورت توجه به سلامت زنان، بهتر است کم کم به بحث اصلی بپردازیم.

پریود یا عادت ماهانه در زنان پدیده‌ای کاملا طبیعی است، بااین‌حال سختی‌های زیادی را به زنان تحمیل می‌کند. حال تصور کنید این خونریزی‌ها از حالت طبیعی خارج شود.

واضح است که زندگی خانمی که با مشکلات خونریزی غیر طبیعی دست و پنجه نرم می‌کند دستخوش تغییراتی نامطلوب خواهد شد. اما علت خونریزی های غیرطبیعی زنان می‌تواند چه عواملی باشد و چرا باید آن را جدی گرفت؟ از همه مهم‌تر، درمان خونریزی غیرطبیعی زنان چیست و شما به عنوان کسی که درگیر این موضوع شده‌اید، یا ممکن است بشوید، باید چه کارهایی انجام دهید؟

منظور از خونریزی غیرطبیعی زنان چیست؟

پیش‌از این‌که به اصل ماجرا یعنی علت خونریزی های غیرطبیعی زنان و درمان آن بپردازیم، باید ابتدا بدانید خونریزی غیر طبیعی چیست. در ابتدا هم گفتیم که پریود یا عادت ماهانه، اتفاقی طبیعی در بدن زنان در سنین جوانی و باروری است، اما چه چیزی باعث می‌شود ما خونریزی را غیر طبیعی بدانیم؟

حتما شما هم در مورد چرخه قاعدگی و قاعدگی منظم اطلاعات لازم را دارید. جریان قاعدگی طبیعی معمولا حدود پنج روز طول می‌کشد و هر 21 تا 35 روز تکرار می‌شود. خونریزی غیرطبیعی رحمی زنان به زمانی گفته می‌شود که بین دوره‌های ماهانه خود خونریزی کرده یا زمانی که قاعدگی شما بسیار سنگین یا طولانی می‌شود.

در واقع پریود یک عارضه طبیعی در بدن زنان در دوره‌ی باروری است، ولی اگر آن‌قدر سنگین یا غیر قابل پیش‌بینی شود که شما را از انجام فعالیت‌های روزمره باز ‌دارد، ممکن است نیاز به پیگیری جدی‌تری داشته باشید.

این عارضه می‌تواند در هر زمانی از چرخه ماهانه شما رخ دهد و محدود به زمان خاصی نیست. به‌علاوه، همان‌طور که اشاره کردیم خونریزی شدید غیر معمول، حتی در خود دوره قاعدگی هم جز خونریزی غیر طبیعی زنان دسته‌بندی می‌شود.

توجه داشته باشید که خونریزی پس‌ از رابطه جنسی یا پس‌از یائسگی نیز غیر طبیعی محسوب می‌شود. تا این‌جا با تعریف خونریزی غیر طبیعی زنان آشنا شده‌اید ولی در ادامه قرار است همه‌چیز را در مورد این موضوع بدانید.

علائم خونریزی غیرطبیعی رحم زنان می‌تواند متفاوت باشد. برخی از مواردی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، علائمی هستند که وجود آن‌ها باید برای شما مانند یک هشدار باشد:

 • خونریزی شدید قاعدگی.
 • خونریزی در زمان‌های غیر معمول (بین پریودها، بعد از مقاربت).
 • دوره‌های غیر معمول طولانی (هفت روز یا بیشتر).
 • چرخه‌های قاعدگی ناسازگار.
منظور از خونریزی غیرطبیعی زنان چیست؟

خونریزی غیرطبیعی رحم چقدر شایع است؟

متاسفانه همه کسانی که خونریزی غیرطبیعی رحمی زنان را تجربه می‌کنند، علائم خود را گزارش نمی‌کنند. در نتیجه، طبق آمار اعلام‌شده، 10 تا 35 درصد از زنان در سراسر جهان ممکن است خونریزی غیرطبیعی رحمی زنان داشته باشند. اما با توجه به عدم شفافیت در مورد این عارضه، این آمار ممکن است بیشتر از این مقدار هم باشد. این عارضه معمولا در طول قاعدگی (زمانی که قاعدگی شروع می‌شود) و قبل از یائسگی (سال های منتهی به یائسگی) شایع‌تر است.

عدم تعادل هورمونی اغلب اصلی‌ترین مقصر خونریزی غیرطبیعی رحمی زنان است و این موضوع بیشتر در میان افرادی که دوره قاعدگی آن‌ها تازه شروع شده یا نزدیک به پایان است، شایع‌تر به نظر می‌رسد.

خونریزی غیرطبیعی رحمی زنان نشانه چیست؟

خونریزی غیرطبیعی رحمی زنان نشانه چیست؟

موارد مختلفی می‌توانند باعث خونریزی غیرطبیعی رحمی زنان شوند. همان‌طور که در بالا اشاره شد، در بیشتر زنان، خونریزی غیرطبیعی رحمی زنان به دلیل عدم تعادل هورمونی ایجاد می‌شود. این موضوع بیشتر در نوجوانان یا در زنانی که نزدیک به سن یائسگی هستند، دیده می‌شود.

سایر دلایل خونریزی غیر طبیعی رحم، حاملگی و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. این موارد به‌عنوان پولیپ یا فیبروم نیز نامیده می‌شوند. علل کمتر شایع این عارضه، عبارتند از عفونت، بیماری کبد، کلیه یا تیروئید، اختلال خونریزی یا در موارد جدی‌تر سرطان رحم یا سرطان دهانه رحم است. باید بدانید که سن یکی از فاکتورهای مهم در دسته‌بندی انواع خونریزی غیر طبیعی رحم است و در ادامه انواع آن را بررسی می‌کنیم.

انواع خونریزی غیر طبیعی رحم

 • خونریزی غیر طبیعی در نوجوانان و جوانان (20 و 30 سالگی)
 • خونریزی غیر طبیعی رحم در بارداری
 • خونریزی غیر طبیعی قبل از یائسگی (دهه 40 و اوایل دهه 50)
 • خونریزی غیر طبیعی در زمان یائسگی

خونریزی غیر طبیعی رحم در بارداری

خونریزی غیر طبیعی رحم در بارداری که یکی از انواع خونریزی غیر طبیعی رحم است، دلایل زیادی دارد. برخی از این دلایل جدی هستند و برخی دیگر نه. پیش‌از هر چیز باید بدانید که خونریزی می‌تواند در دوره‌های مختلفی از بارداری رخ دهد که معمولا اوایل یا اواخر بارداری است. خونریزی در اوایل بارداری شایع‌تر است و عمدتا نشان‌دهنده مشکل خاصی نیست. از طرفی خونریزی در ماه‌های انتهایی بارداری می‌تواند جدی‌تر باشد، ولی در هر صورت هر زمانی در دوره بارداری با خونریزی مواجه شدید، با متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.

خونریزی غیر طبیعی رحم در بارداری در سه ماهه اول، از بین 100 بارداری در 15 تا 25 بارداری اتفاق می‌افتد. خونریزی خفیف یا لکه‌بینی، عمدتا ممکن است بین هفته اول یا دوم پس‌از لقاح اتفاق بیفتد. در واقع این زمان، موقعی است که تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم قرار گرفته است. به‌علاوه دهانه رحم، ممکن است در دوران بارداری راحت‌تر خونریزی کند، زیرا رگ‌های خونی بیشتری در این ناحیه در حال رشد هستند. لکه بینی یا خونریزی خفیف بعد از رابطه جنسی یا بعد از تست پاپ یا معاینه لگن غیر معمول نیست. مشکلاتی که می‌توانند باعث خونریزی در اوایل بارداری شوند عبارتند از عفونت، سقط و حاملگی خارج از رحم.

خونریزی غیر طبیعی رحم در نوجوانان

یکی از علت خونریزی غیرطبیعی رحم در نوجوانان و جوانان، بارداری است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم خونریزی غیر طبیعی می‌تواند در چند ماه اول بارداری طبیعی رخ دهد. برخی از قرص‌های ضد بارداری یا دستگاه‌های داخل رحمی نیز می‌توانند باعث خونریزی غیرطبیعی در این سن شوند.

خونریزی غیر طبیعی رحم در طول چرخه قاعدگی زمانی رخ می‌دهد که بدن شما تخمک را آن‌طور که باید از تخمدان آزاد نمی‌کند. در واقع این اتفاق، به ویژه برای نوجوانانی که به تازگی شروع به پریودشدن کرده‌اند، بیشتر دیده می‌شود. این موضوع منجر به عدم تعادل هورمونی می‌شود، که باعث افزایش استروژن و رشد پوشش داخلی رحم خواهد شد.

همان‌طور که می‌دانید در زمان پریود پوشش داخلی رحم آزاد می‌شود که همین اتفاق باعث خونریزی خواهد شد. حال وقتی این دیواره ضخیم شود، خلاص‌شدن از این دیواره ضخیم، باعث خون‌ریزی بسیار شدید خواهد شد. عدم تعادل هورمونی همچنین ممکن است باعث شود بدن شما نداند که چه زمانی باید این پوشش را از بین ببرد که این موضوع می‌تواند باعث خونریزی نامنظم یا لکه‌بینی شود.

خونریزی غیرطبیعی قبل و در طول یائسگی (دهه 40 و اوایل دهه 50)

در سال‌های قبل از یائسگی و زمانی که یائسگی شروع می‌شود، معمولا ماه‌هایی وجود دارد که تخمک‌گذاری انجام نمی‌شود. این موضوع می‌تواند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم، از جمله پریودهای شدید و خونریزی‌های سبک‌تر و نامنظم شود.

ضخیم‌شدن دیواره رحم یکی دیگر از دلایل خونریزی در دهه 40 و 50 سالگی است. این ضخیم‌شدن در این سن، می‌تواند هشداری برای سرطان رحم باشد. اگر خونریزی غیر طبیعی رحم دارید و در این گروه سنی هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است بخشی طبیعی از افزایش سن باشد، اما مهم است که مطمئن شوید علت آن سرطان رحم نیست.

دلایل خونریزی غیر طبیعی رحم

 • تغییرات هورمونی
 • کاهش یا افزایش سریع وزن
 • استرس عاطفی یا جسمی
 • استفاده از دستگاه‌های داخل رحمی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • فیبروم

سایر شرایطی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم مواردی کمتر معمول موثر بر این عارضه هستند، ولی بهتر است در مورد آن‌ها هم اطلاع داشته باشید.

 • سرطان دهانه رحم، آندومتر یا رحم
 • بیماری‌هایی که کلیه‌ها، کبد، تیروئید یا غدد فوق کلیوی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند
 • عفونت دهانه رحم
 • بیماری‌های مقاربتی
دلایل خونریزی غیر طبیعی رحم

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

حالا که با علل خونریزی غیرطبیعی رحم آشنا شدید احتمالا برایتان سوال پیش می‌آید که خونریزی غیر طبیعی رحم چگونه درمان می‌شود؟

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث خونریزی شما شده است. داروها و گزینه‌های جراحی برای مدیریت خونریزی یا درمان عامل ایجاد آن وجود دارند که پزشک متخصص برحسب نیاز شما چگونگی درمان را انتخاب می‌کند.

تشخیص خونریزی غیر طبیعی رحم

هنگامی که برای تشخیص خونریزی غیرطبیعی رحم به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک چندین سوال از شما می‌پرسد تا بتواند تشخیص دهد چه عاملی منجر به این خونریزی غیر طبیعی شده است:

 • چه چیزی باعث خونریزی شده است؟
 • چه علائم دیگری دارید؟
 • آیا شما باردار هستید یا خیر؟

سپس پزشک شما یک معاینه فیزیکی نیز انجام می‌دهد که شامل موارد زیر است:

 • معاینه لگن
 • معاینه دهانه رحم
 • تست پاپ اسمیر

عوارض خونریزی غیر طبیعی رحم

علاوه‌بر دلایلی مانند تحت تاثیر قرارگرفتن زندگی روزمره به‌واسطه خونریزی غیر طبیعی رحم، عوارض خونریزی غیر طبیعی رحم دیگری نیز وجود دارند که پیگیری این موضوع را جدی‌تر می‌کنند. این عوارض عبارتند از:

 • مشکل باردارشدن
 • کم‌خونی

راه‌ های جلوگیری از خونریزی غیر طبیعی رحم

شما نمی توانید از بسیاری از علل خونریزی غیر طبیعی رحم جلوگیری کنید. اما شما می‌توانید خطر ابتلا به برخی شرایط را که منجر به خونریزی غیر طبیعی خواهد شد، کاهش دهید. به عنوان مثال، حفظ وزن سالم نقش بالقوه‌ای در متعادل نگه‌داشتن هورمون‌های شما و جلوگیری از خونریزی غیرطبیعی رحم دارد. اجتناب از رژیم‌های غذایی حاوی مقدار زیادی چربی حیوانی می‌تواند خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را نیز کاهش دهد. رابطه جنسی ایمن نیز خطر ابتلا به برخی عفونت‌های مقاربتی که می‌توانند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شوند، را کاهش می‌دهد.

خونریزی غیرطبیعی واژن نشانه چیست؟

خونریزی غیرطبیعی واژن نشانه چیست؟

یکی دیگر از انواع خونریزی غیر طبیعی، خونریزی غیر طبیعی در واژن است. خونریزی غیر طبیعی واژینال می‌تواند نشانه‌ای از مشکل در سیستم تولید مثل شما یا به دلیل یک مشکل پزشکی دیگر یا حتی عارضه‌ی جانبی مصرف یک دارو باشد.

اگر در دوران یائسگی هستید و متوجه خونریزی واژینال شده‌اید، حتما به پزشک مراجعه کنید چراکه این موضوع نیاز به پیگیری دارد.

علت خونریزی غیر طبیعی واژن

انواع علت خونریزی غیر طبیعی واژن عبارتند از:

 • سرطان‌ها و شرایط پیش‌از سرطانی
 • اختلال در سیستم غدد درون‌ریز
 • انواع وسایل پیشگیری از بارداری
 • عفونت‌ها
 • شرایط پزشکی
 • داروها و دستگاه‌ها
 • بیماری‌های رحمی
 • ضربه

دلایل خونریزی غیر طبیعی واژن

 • تغییرات هورمونی
 • انواع وسایل پیشگیری از بارداری مانند قرص، تزریق یا دستگاه داخل رحمی
 • عفونت در واژن یا رحم
 • فیبروم یا پولیپ داخل رحم
 • ضربه به واژن
 • برخی از داروها مانند داروهای ضد انعقاد یا داروهای ضد صرع.

درمان خونریزی غیر طبیعی واژن

درمان خونریزی غیر طبیعی واژن به علت خونریزی، سن شما و این‌که آیا می‌خواهید باردار شوید یا خیر بستگی دارد. اگر عدم تعادل هورمونی علت آن باشد، ممکن است پزشک شما تغییراتی در سبک زندگی مانند رعایت یک رژیم غذایی سالم، کاهش استرس و کاهش وزن را توصیه کند. در موارد دیگر، برای درمان خونریزی واژینال به دارو یا جراحی نیاز دارید.

داروهایی برای خونریزی واژن

 • روش‌های کنترل بارداری هورمونی (قرص، چسب یا حلقه واژینال): این اشکال کنترل بارداری ممکن است جریان قاعدگی را کاهش داده و به منظم‌ترشدن دوره‌های قاعدگی کمک کند.
 • دستگاه داخل رحمی (IUD): انواع خاصی از IUD را می‌توان هم برای کنترل بارداری و هم برای به حداقل رساندن یا توقف خونریزی استفاده کرد.
 • آگونیست‌های آزاد کننده گنادوتروپین (داروهایی که ترشح گنادوتروپین را کاهش می‌دهند، هورمونی که تخمدان‌های شما را تحریک می‌کند): برای توقف جریان قاعدگی و کاهش اندازه فیبروم‌ها استفاده می‌شود.
 • ترانگزامیک اسید: این دارو برای جلوگیری از خونریزی بیش‌از حد قاعدگی موثر است و می‌تواند آن را کنترل کند.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن: کمک به کنترل خونریزی شدید
 • آنتی بیوتیک‌ها: زمانی استفاده می‌شود که خونریزی ناشی از عفونت باشد.

درمان جراحی برای خونریزی واژینال

 • ابلیشن آندومتر: این جراحی می‌تواند پوشش داخلی رحم را از بین برده که این امر منجر به کاهش یا حتی توقف در خونریزی می‌شود. اگر می‌خواهید در آینده باردار شوید، این روش را با پزشک خود بررسی کنید.
 • اتساع و کورتاژ (D&C): خراش‌دادن یا مکش بافت از رحم شما.
 • آمبولیزاسیون شریان رحمی: برای درمان فیبروم‌ها با مسدودکردن رگ‌های خونی در رحم که فیبروم‌ها برای رشد از آن استفاده می کنند، کاربرد دارد.
 • میومکتومی: فیبروم‌ها را از بین می برد اما رحم شما را برنمی‌دارد.
 • هیسترکتومی: برداشتن رحم شما. ممکن است زمانی که سایر درمان‌ها شکست خورده‌اند یا برای درمان سرطان آندومتر استفاده شود.

کلینیک دکتر نسرین شهبازیان می‌تواند به شما کمک کند

اگر خونریزی غیر طبیعی رحمی دارید و به کمک نیاز خواهید داشت، کلینیک دکتر شهبازیان در خدمت شما است. ما برنامه‌های درمانی شخصی‌سازی‌شده متناسب با نیازهای خاص شما را با هدف بازگرداندن منظم قاعدگی، کاهش علائم و بهبود سلامت کلی شما ارائه می‌کنیم.

ما در این کلینیک مراقبت از بیمار را در اولویت قرار می‌دهیم و محیطی حمایتی و دلسوز را فراهم می‌کنیم. اگر به کمک نیاز دارید، فقط کافی است با کلینیک ما تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات تعیین کنید و اولین گام را برای یافتن رهایی از خونریزی غیر طبیعی رحم بردارید.

علت خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟

عوامل بسیاری موجب خونریزی غیر طبیعی رحم خواهد شد؛ اما شایع‌ترین عامل را بارداری اعلام کرده‌اند ولی اگر باردار نیستید و یا در سنین یائسگی هستید میبایست به متخصص زنان مراجعه کنید.

خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟

خونریزی غیر طبیعی رحمی به خونریزی بسیار شدید یا غیر عادی رحم می‌گویند که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و برای درمان باید به پزشک مراجعه کرد.

خونریزی غیر طبیعی زنان چگونه درمان کنیم؟

برای درمان این عامل باید به پزشکی حاذق مراجعه کنید. توجه شود اگر برای درمان دیر اقدام کنید می‌تواند نتایج غیر قابل پیش‌بینی به بار آورد.