در دنیای پیچیده‌ی پزشکی پیشرفته امروزی، جایی که هر پاسخ با یک سوال آغاز می‌شود، بیوپسی به عنوان یک ابزار حیاتی برای تشخیص و پیشگیری از سرطان، اهمیت بسیاری پیدا کرده است. این فرآیند دقیق، با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته، به افراد این اطمینان را می‌دهد که تشخیص نهایی به شکل دقیق‌تر و به موقع صورت می‌گیرد. ما در این مقاله ضمن تعریف بیوپسی و پاسخ به سوال آزمایش بیوپسی چیست و بررسی انواع آن، سعی می‌کنیم این روش تشخیصی را به ویژه در حوزه‌ی سلامت زنان بررسی کنیم.

تصور کنید ناهنجاری در بدن شما در سطح سلولی در حال اتفاق افتادن است و بیوپسی به عنوان یک روش تشخیصی در کنار سایر روش‌ها می‌تواند شما را از نوع این ناهنجاری آگاه کرده و قدم مهمی در درمان بردارد. در این سفر با ما همراه باشید تا این روش تشخیصی را بهتر بررسی کرده و در انتها شما اطلاعات کاملی درمورد این روش به ویژه در حوزه‌ی سلامت زنان به‌دست آورید. در ابتدا باید بدانید آزمایش بیوپسی چیست و برای چه مواردی توصیه می‌شود.

آزمایش بیوپسی چیست؟

اگر بخواهیم پاسخ سوال آزمایش بیوپسی چیست را بدهیم باید بگوییم، بیوپسی به زبان ساده، یکی از راه‌هایی است که پزشکان به‌واسطه‌ی آن تشخیص می‌دهند که در بدن شما چه می‌گذرد. در بیوپسی، پزشک نمونه‌هایی از بافت، سلول‌ها یا مایعات در بدن شما را برمی‌دارد تا آسیب‌شناس پزشکی بتواند آن‌ها را برای علائم بیماری مورد نظر پزشک بررسی کند. پزشکان ممکن است بیوپسی را در مراحل مختلفی از درمان، از تشخیص یا نظارت بر روند بیماری تا برنامه‌ریزی برای درمان توصیه کنند.

آزمایش بیوپسی چیست؟

آزمایش بیوپسی برای چیست؟

حال که پاسخ سوالتان در مورد آزمایش بیوپسی چیست را گرفتید باید بدانید بیوپسی می‌تواند به‌طور کل برای بررسی انواع ناهنجاری‌ها استفاده شود. این ناهنجاری‌ها می‌توانند به دو شکل زیر دسته‌بندی شوند:

 • عملکردی: مانند مشکلات کلیوی یا کبدی
 • ساختاری: مانند تورم در یک اندام خاص

طبیعتا مشکلات مربوط به زنان، جزء همین دسته‌ی ساختاری محسوب می‌شود. هنگامی که نمونه بافت زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود، ممکن است سلول‌های غیر طبیعی شناسایی شوند که همین موضوع می‌تواند به تشخیص یک بیماری خاص کمک کند. البته در برخی موارد بیوپسی برای تشخیص بیماری استفاده نمی‌شود و از آن برای ارزیابی شدت (مانند درجه التهاب) و درجه آن (مانند تهاجمی بودن سرطان) استفاده خواهد شد. به ویژه این اطلاعات می‌تواند به پزشک هنگام تصمیم‌گیری در مورد مناسب‌ترین درمان و ارزیابی میزان پاسخ فرد به نوع خاصی از درمان بسیار مفید باشد. یکی دیگر از کاربردهای بیوپسی برای کمک به تعیین چشم‌انداز کلی فرد در مواجه با بیماری است.

با وجود این‌که برای بسیاری از افراد، اصطلاح بیوپسی همراه با سرطان به کار می‌رود، بااین‌حال باید بدانید که بیوپسی برای تشخیص بسیاری از شرایط پزشکی نیز انجام می‌شود، این شرایط عبارتند از:

 • اختلالات التهابی، مانند کلیه یا کبد
 • عفونت‌ها، مانند سل
 • اختلالات ایمنی مانند پانکراتیت مزمن.
 • بیماری زخم معده
 • اندومتریوز
 • شرایط پوستی مختلف

اما در مورد سرطان! یکی از راه‌های مهم تشخیص سلول‌های سرطانی بیوپسی است. تست‌های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی برای تشخیص توده‌ها یا بافت‌های غیر نرمال مفید هستند، اما به تنهایی نمی‌توانند تفاوتی بین سلول‌های سرطانی و سلول‌های غیر سرطانی را تشخیص دهند. برای اکثر سرطان‌ها، تنها راه تشخیص، انجام بیوپسی با جمع‌آوری سلول‌ها برای بررسی دقیق‌تر است. از آن‌جایی که معمولا نمی‌توان تنها با معاینه بالینی سرطانی (بدخیم) یا غیرسرطانی (خوش خیم) بودن توده روی پوست یا داخل بدن را تشخیص داد، به همین دلیل است که اغلب نیاز به بیوپسی وجود دارد.

انواع بیوپسی

بیوپسی به عنوان یکی از مهم‌ترین خدمات درمان بیماری‌ های زنان شناخته می‌شود که به تشخیص بسیاری از بیماری‌های مرتبط با زنان به ویژه تشخیص میزان تهاجمی‌بودن سرطان پستان کمک می‌کند. با این‌که بیوپسی انواع متفاوتی دارد ولی عمدتا این روش با استفاده از یک ابزار تیز برای برداشتن مقدار کمی از بافت انجام می‌شود. اگر از ابتدا مقاله‌ی ما را نخواندید همین توضیح یک جمله‌ای می‌تواند به سوال شما در مورد آزمایش بیوپسی چیست پاسخ دهد. پزشک در این روش به ویژه اگر بیوپسی روی پوست یا سایر مناطق حساس باشد، ابتدا داروی بی‌حس‌کننده استفاده می‌کند تا بیمار درد کمتری را حس کند. حالا وقت آن است که انواع بیوپسی را بهتر بشناسیم.

بیوپسی پانچ: بیوپسی پانچ که برای نمونه‌برداری از پوست کاربرد دارد به‌ وسیله‌ی یک ابزار برش نوک گرد برای برداشتن لایه‌های عمیق پوست انجام می‌شود. این نمونه ممکن است شامل بافتی از لایه‌هایی به نام اپیدرم، درم و لایه بالایی چربی زیر پوست باشد. به‌علاوه در این روش برحسب نوع برش ایجاد شده ممکن است برای بستن زخم نیاز به بخیه داشته باشید.

بیوپسی سوزنی: در این روش یک سوزن توخالی مخصوص بوسیله‌ی سی تی اسکن یا ام آر آی به سمت محل مورد نظر هدایت شده تا میزان معینی از بافت مورد نظر را برای آزمایش بردارد.

بیوپسی آندوسکوپی: این نوع بیوپسی از طریق یک آندوسکوپ فیبر نوری که به شکل یک لوله بلند و نازک است که یک تلسکوپ متمرکز نزدیک در انتهای آن برای مشاهده دارد، انجام می‌شود. این نوع بیوپسی یا از طریق یک روزنه طبیعی بدن (یعنی راست روده) یا یک برش کوچک (یعنی آرتروسکوپی) قابل انجام است. این روش برای مشاهده اندام مورد نظر برای بررسی نواحی غیر طبیعی یا مشکوک به منظور به‌دست‌آوردن مقدار کمی از بافت برای آزمایش استفاده می‌شود.

بیوپسی برش: در این روش از جراحی برای برداشتن کل توده یا ضایعه استفاده می‌شود. این نمونه‌ی کامل ممکن است شامل بخشی از بافت سالم هم بوده، همچنین برحسب نوع برش شاید به بخیه هم نیاز باشد. در این روش نقش تیم حرفه‌ای برای مراقبت بعد از بیوپسی حیاتی است.

بیوپسی حین عمل: بیوپسی بعد از عمل همان‌طور که از اسمش پیدا است در حین عمل با رضایت بیمار انجام می‌شود. درواقع در شرایط خاص ممکن است پزشک برای تصمیم درمورد چگونگی ادامه‌ی جراحی یا درمان نیاز به جواب داشته باشد.

بیوپسی چگونه انجام می‌ شود؟

بیوپسی چگونه انجام می‌ شود؟

نمی‌توانیم پاسخ سوال آزمایش بیوپسی چیست را بدون توضیح در مورد چگونگی انجام این عمل به‌طور کامل پاسخ دهیم. در وهله‌ی اول باید بدانید که نحوه‌ی انجام بیوپسی به این بستگی دارد که نمونه بافت از کجا گرفته می‌شود. قبل از بیوپسی عمدتا پزشک درخواست سی تی اسکن یا ام آر آی به عنوان راهنما برای کمک به این تصمیم استفاده می‌کند.

پس‌از برداشتن نمونه بافت، برای کمک به شناسایی ماهیت مشکل، این بافت زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود که همین موضوع عمدتا منجر به تشخیص قطعی خواهد شد. بیوپسی با توجه به سختی به‌دست‌آوردن بافت متفاوت است. اصطلاح پزشکی برای این موضوع “تهاجمی” نام دارد.

بیوپسی با حداقل تهاجم (به عنوان مثال، اکثر نمونه برداری‌های پوست) ممکن است در مطب پزشک در همان ملاقاتی که ضایعه کشف می‌شود، انجام شود. یک تزریق کوچک داروی بی‌حس‌کننده می‌تواند این روش را تقریبا بدون درد کند.

بیوپسی‌های تهاجمی‌تر ممکن است در یک بیمارستان، یک مرکز جراحی یا در یک مطب پزشک متخصص انجام شود. شما یک قرار جداگانه برای بیوپسی می‌گیرید. در بیشتر موارد، داروهای آرام‌بخش و مسکن تجویز می‌شود که هرگونه ناراحتی را کاهش می‌دهد.

هزینه آزمایش بیوپسی در اهواز

بیوپسی، یک روش ضروری برای تشخیص بیماری‌های مهم است، اما چقدر باید برای این رازگشایی از جسم خود هزینه کنید؟ هزینه آزمایش بیوپسی در اهواز مانند هر شهر دیگری، معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع بیماری، محل انجام و انواع تست‌های مورد نیاز جانبی. در دنیای پزشکی امروز، هزینه‌ها ممکن است متفاوت باشند و برآورد هزینه‌ی دقیق ممکن نباشد.

به عنوان مثال، هزینه آزمایش بیوپسی در اهواز مربوط به سرطان پستان ممکن است هزینه‌های متفاوتی نسبت به بیوپسی پوست داشته باشد. همچنین، بستگی به نوع بیمارستان و تجهیزات مورد استفاده نیز این هزینه متغیر خواهد بود. برخی بیماری‌ها نیاز به تست‌های تکمیلی دارند که هزینه آن‌ها به هزینه اصلی افزوده می‌شود.

با‌این‌حال، اطمینان داشته باشید که هزینه‌های بیوپسی در مقایسه با فواید بهداشتی و اطمینانی که این فرآیند فراهم می‌کند، ممکن است جزئی از سرمایه‌گذاری شما در سلامتتان باشد.

هزینه آزمایش بیوپسی در اهواز

بیوپسی، یک روش ضروری برای تشخیص بیماری‌های مهم است، اما چقدر باید برای این رازگشایی از جسم خود هزینه کنید؟ هزینه آزمایش بیوپسی در اهواز مانند هر شهر دیگری، معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع بیماری، محل انجام و انواع تست‌های مورد نیاز جانبی. در دنیای پزشکی امروز، هزینه‌ها ممکن است متفاوت باشند و برآورد هزینه‌ی دقیق ممکن نباشد.

به عنوان مثال، هزینه آزمایش بیوپسی در اهواز مربوط به سرطان پستان ممکن است هزینه‌های متفاوتی نسبت به بیوپسی پوست داشته باشد. همچنین، بستگی به نوع بیمارستان و تجهیزات مورد استفاده نیز این هزینه متغیر خواهد بود. برخی بیماری‌ها نیاز به تست‌های تکمیلی دارند که هزینه آن‌ها به هزینه اصلی افزوده می‌شود.

با‌این‌حال، اطمینان داشته باشید که هزینه‌های بیوپسی در مقایسه با فواید بهداشتی و اطمینانی که این فرآیند فراهم می‌کند، ممکن است جزئی از سرمایه‌گذاری شما در سلامتتان باشد.

آیا بیوپسی خطرناک است؟

بیوپسی یکی از روش‌های تشخیصی است که به پزشکان کمک می‌کند تا بافت دارای مشکل را بررسی کنند. اما آیا بیوپسی خطرناک است؟ این روش عمدتا خطری ندارد با‌این‌حال بسته به روش بیوپسی، ممکن است فرد درگیر عوارضی شود. این عوارض احتمالی عبارتند از:

 • خونریزی بیش‌ازحد (خونریزی)
 • عفونت
 • آسیب به بافت یا اندام‌های مجاور
 • بی‌حسی پوست در اطراف محل بیوپسی

به‌علاوه ممکن است در بیوپسی سوزنی خطر کم خونریزی و عفونت در محلی که سوزن وارد شده است، وجود داشته باشد. پس‌از بیوپسی سوزنی می‌توان مقداری درد خفیف را انتظار داشت، اگرچه معمولا این درد با مسکن‌های بدون نسخه کنترل می‌شود، با‌این‌حال اگر مواردی را که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم را تجربه کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

 • تب
 • درد در محل بیوپسی که بدتر شده یا با داروها برطرف نشود
 • تورم در محل بیوپسی
 • تخلیه از محل بیوپسی
 • خونریزی که با فشار یا بانداژ قطع نشود

انجام بیوپسی در سلام کلینیک

در این مطلب سعی کردیم همه‌چیز را در مورد بیوپسی، روشی که به پزشکان کمک می‌کند تا هرچه بهتر از ویژگی‌های عارضه‌ی موجود در بدن مطلع شوند و بتوانند بهترین راه درمانی را انتخاب کنند را بررسی کنیم. پس‌از پاسخ به سوال آزمایش بیوپسی چیست در این مقاله انواع بیوپسی را بررسی کردیم و سپس به یکی از سوالات مهم شما در مورد این‌که آیا بیوپسی خطرناک است پرداختیم.

انجام بیوپسی یک کار حرفه‌ای است که باید توسط پزشک متخصص باید انجام شود. توجه داشته باشید ممکن است حین انجام بیوپسی اندکی درد احساس کنید ولی عمدتا با داروی بی‌حسی که پزشک استفاده می‌کند این درد قابل کنترل خواهد بود.

چه زمانی از نتایج بیوپسی مطلع میشوم؟

انتظار برای نتایج ممکن است سخت‌ترین بخش بیوپسی باشد. پزشک شما توضیح خواهد داد که چگونه و چه زمانی نتایج را دریافت خواهید کرد. نتایج بیوپسی ممکن است در عرض چند ساعت، چند روز یا بیش‌از یک هفته در دسترس شما قرار گیرد.

آیا نتایج بیوپسی همیشه دقیق است؟

بیوپسی روشی بسیار دقیق برای تشخیص سلول‌های غیر طبیعی یا سایر تغییرات در بدن شما است که ممکن است نشانه‌ای از مشکلات باشد. مطالعات نشان می‌دهد ممکن است در برخی موارد نتایج منفی کاذب اتفاق بیفتد. نتیجه منفی کاذب یعنی سرطان یا بیماری دیگری نیز وجود دارد که بیوپسی آن را تشخیص نداده است. میزان این نتایج منفی کاذب با توجه به نوع سرطان یا شرایط پزشکی می‌تواند متفاوت باشد.

آیا بیوپسی درد دارد؟

بله ممکن است حین انجام بیوپسی اندکی درد حس کنید ولی عمدتا پزشک با تزریق داروی بی‌حسی این درد را کنترل می‌کند. بعد از انجام بیوپسی هم ممکن است چندین روز کمی درد حس کنید که با داروهای مسکن قابل کنترل است.