یکی از مشکلات زناشویی که افراد زیادی را درگیر می‌کند سوزش و درد موقع نزدیکی است. اغلب خانم‌هایی که با این چالش روبه‌رو هستند به لحاظ روحی و روانی نیز دچار مشکلاتی خواهند شد که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها افسردگی است. اینکه علت درد موقع نزدیکی چیست و چگونه رفع می‌‌شود برای متخصصان و پزشکان این حیطه اهمیت زیادی دارد. بسیاری از خانم‌هایی که با این مشکل روبه‌رو هستند هنگام نزدیکی درد زیادی را در واژن یا دهانه رحم احساس می‌کنند و این سوال در ذهنشان ایجاد می‌شود که چرا موقع نزدیکی درد دارم؟ در ادامه توضیحات با اصلی‌ترین دلایل ایجاد مشکل مذکور و درمان آن آشنا خواهید شد.

سوزش و درد موقع نزدیکی نشانه چیست؟

سوزش و درد هنگام مقاربت که تحت عنوان دیسپارونی نیز نامیده می‌شود دردی مداوم و آزاردهنده هنگام رابطه جنسی است که درصد بالایی از خانم‌ها را درگیر می‌کند. شایان ذکر است که این درد نه تنها در خانم‌ها بلکه در آقایان نیز شایع است؛ بنابراین نمی‌توان آن را تنها به خانم‌ها نسبت داد. پاسخ به اینکه چرا موقع  نزدیکی سوزش دارم و چگونه این مشکل را حل کنم از مهم‌ترین نکاتی است که متخصصان و پزشکان به آن توجه ویژه‌ای دارند. این نکته مهم را باید مد نظر قرار داد که فاکتورهای روانشناختی و جسمی زیادی می‌توانند در این مشکل سهیم باشند که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها یائسگی است. این درد از متوسط تا شدید در نوسان است و هر یک راه‌کارهای درمانی خاص خود را دارا هستند.

سوزش و درد موقع نزدیکی نشانه چیست؟

علل سوزش و درد موقع نزدیکی

همان‌طور که اشاره شد درد موقع نزدیکی یک مشکل رایج و البته آزاردهنده در میان برخی از زوجین است. علت درد موقع نزدیکی به مسائل و عوامل مختلفی بستگی دارد، در اغلب مواقع کافی نبودن رطوبت واژینال از اصلی‌ترین دلایل درد در هنگام نزدیکی محسوب می‌شود. برخی از زوجین با درمان‌های ساده و موقت این مشکل را برطرف می‌کنند؛ درحالی‌که برخی دیگر به درمان‌های اساسی و زمان بر نیازمند خواهند بود. علت درد در موقع نزدیکی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

خشکی واژن

عدم وجود رطوبت کافی در دهانه رحم و دیواره واژن یکی از اصلی‌ترین علت‌های خشکی واژن و در نتیجه درد در هنگام نزدیکی است. به‌همین خاطر این سوال در ذهن خانم‌ها ایجاد می‌شود که چرا موقع نزدیکی درد دارم در حالی‌که هیچ اطلاعی از خشکی واژن خود ندارند. از دیگر علل خشکی واژن کاهش سطح استروژن پس از یائسگی یا زایمان است که منجر به چنین مشکلی می‌شود. شایان ذکر است که مصرف برخی داروها نیز در ایجاد چنین حس نامطلوبی تاثیرگذار خواهند بود مانند داروهای:

  • آرامش بخش‌ها
  • ضد افسردگی
  • فشار خون
  • آنتی هستامین‌ها
  • داروهای ضد بارداری

آسیب به دستگاه تناسلی

هرگونه آسیب به دستگاه تناسلی مانند جراحت ناشی از تصادف، جراحی لگن یا بریده شدن دهانه رحم از اصلی‌ترین دلایل احساس درد در زمان نزدیکی به‌شمار می‌روند. توجه داشته باشید که درصورت هرگونه آسیب به این بخش باید سریعا تحت درمان و عمل جراحی قرار بگیرید؛ چراکه به‌مرور تشدید خواهد شد.

التهاب و عفونت یا اختلالات پوستی

یکی از شایع‌ترین دلایل درد واژن وجود عفونت و التهاب در این ناحیه از بدن خانم‌ها است که بسیاری از آن‌ها از این موضوع مطلع نیستند. گاهی نیز به‌دلیل اگزما یا مشکلات پوستی مشابه این درد تشدید خواهد شد که درمان به‌موقع آن را می‌طلبد.

اختلال در عملکرد واژن

این اختلال را که واژینیسموس می‌نامند به اسپاسم‌های غیر ارادی عضلات واژن اشاره دارد که نزدیکی و مقاربت فرد را بسیار دردناک می‌کند. برای درمان درد موقع نزدیکی که تحت تاثیر این اختلال ایجاد شده است باید از داروهای مخصوص مانند کرم‌های موضعی یا قرص‌هایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند استفاده کرد.

مشکلات ژنتیکی در واژن

اغلب خانم‌ها تا قبل از برقراری رابطه جنسی از وجود مشکلات مادرزادی در واژن خود مطلع نیسند. این مشکل نیز از اصلی‌ترین و رایج‌‌ترین دلایل درد واژن در زمان نزدیکی به‌شمار می‌رود. درمان درد موقع نزدیکی با لیزر در مراکز درمانی شناخته شده و زیر نظر افراد متخصص بهترین روش برای کاهش یا قطع این درد است. اما این مشکل مادرزادی چگونه است؟ آژنزی واژن اختلالی است که فرد به‌طور طبیعی و مادرزادی فاقد مجرای تناسلی به دنیا می‌آید یا غشایی خاص در دهانه واژن وجود دارد که موجب انسداد آن می‌شود. بدون شک این مشکل موجب درد شدید در رابطه جنسی خواهد شد که به درمان سریع نیاز دارد.

کیست تخمدان

کیست تخمدان نیز از دلایل مهم سوزش و درد موقع نزدیکی است که درصد قابل توجهی از خانم‌ها با آن روبه‌رو هستند. اگر ساکن شهر اهواز هستید برای درمان درد موقع نزدیکی با لیزر در اهواز می‌توانید به مرکز دکتر نسرین شهبازیان مراجعه کنید.

مشکلات روانی و ذهنی

برخی از خانم‌ها با این سوال مواجه هستند که چرا موقع نزدیکی سوزش دارم، اما از مشکلات روانی و ذهنی خود مطلع نیستند. مشکلاتی مانند ترس، اضطراب، عدم اعتماد به نفس، افسردگی، سابقه تجاوز جنسی و… از اصلی‌ترین این مشکلات هستند.

درمان سوزش و درد موقع نزدیکی

درمان سوزش و درد موقع نزدیکی

فراموش نکنید که تشخیص و درمان این مشکل باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود از جمله روش‌های درمان سوزش در هنگام نزدیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاربرد لوبریکانت
  • انتخاب حالت های جنسی مناسب
  • انجام بررسی منظم و مداوم و زیر نظر پزشک
  • درمان با کمک لیزر زیر نظر دکتر متخصص

روش های پیشگیری از سوزش و درد موقع نزدیکی

برای پیشگیری از این مشکل بهتر است روش‌های زیر را دنبال کنید:

از مواد تشدید کننده آلرژی دوری کنید

چنانچه با استفاده از محصولات یا داروهای ضد بارداری دچار خارش و سوزش شدید توصیه می‌کنیم کاربرد این محصولات را قطع نمایید.

برقراری رابطه جنسی استاندارد

گاهی برقراری رابطه جنسی غیراستاندارد و استفاده از پوزیشن‌های نامناسب منجر به سوزش و درد می شود؛ بنابراین سعی کنید کیفیت و نوع این رابطه را به بهترین شکل تغییر دهید تا مشکل مذکور را حل کنید.

از روان کننده ها استفاده کنید

اگر بنا به هر دلیلی واژن شما از رطوبت کافی برخوردار نیست می‌توانید از انواع روان‌کننده‌ها مانند لوبریکانت‌‌ها استفاده کنید.

رفع سوزش و درد موقع نزدیکی در اهواز

همان‌طور که پیش از این گفته شد چنانچه در اهواز ساکن هستید با مراجعه به مرکز معتبر و شناخته شده دکتر شهبازیان و در میان گذاشتن مشکل خود با پزشک متخصص گامی اساسی برای بهتر شدن بردارید. درمان درد موقع نزدیکی با لیزر از جمله مهم‌ترین خدمات این مرکز به‌شمار می‌رود که نتیجه‌ای معجزه آسا دارد. مرکز خدمات درمانی و زیبایی دکتر نسرین شهبازیان یکی از بهترین مراکز اهواز برای درمان سوزش در هنگام نزدیکی شناخته می‌‌شود.